Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, ABD'nin Başkent Bişkek Yakınlarında Bulunan Manas Askeri Üssünün Kapatılması Yönünde Son Noktayı Koydu. Kırgız Lider, Aralarında Türkiye'nin de Bulunduğu ABD ile Birlikte Toplam 11 Ülkenin Kullandığı Askeri Üs ile İlgili Sözleşmesinin İptalini Ön Gören Yasayı İmzaladı.

Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, ABD'nin başkent Bişkek yakınlarında bulunan Manas askeri üssünün kapatılması yönünde son noktayı koydu. Kırgız lider, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ABD ile birlikte toplam 11 ülkenin kullandığı askeri üs ile ilgili sözleşmesinin iptalini ön gören yasayı imzaladı.

Kırgızistan Devlet Başkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Bakiyev, ABD'nin ve söz konusu 11 ülkenin kullanma hakkı olduğu askeri üssün sözleşmesini tek taraflı iptal etti.
Askeri üssü ABD ile birlikte; Yeni Zelanda, Fransa, İtalya, Norveç, Polonya, Türkiye, Avustralya, Hollanda, İspanya, Kore ve Danimarka kullanma hakkına sahipti.
Bakiyev, Kırgızistan Parlamentosu Cogorku Keneş'in ABD askeri üssünün kapatılması yönünde aldığı kararı şubat ayında onaylamıştı. Kırgızistan ile ABD arasında yapılan anlaşmaya göre, askeri üssün 180 gün içinde boşaltılması gerekiyor. Başkent Bişkek yakınlarındaki ABD'nin askeri üssü 2001 yılından bu yanan Afganistan operasyonları için kullanılıyor. Askeri üs üzerinden Afganistan'a her ay yaklaşık 15 bin asker sevkiyatı gerçekleştiriliyor. (CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı)