33 ÜLKENİN GENÇLERİ BAKÜ'DE DAHA İYİ BİR ÇEVRE İÇİN YARIŞIYOR

Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de Bu Yıl Üçüncüsü Düzenlenen 'Uluslar Arası Çevre Olimpiyatı'na 33 Ülkeden Çok Sayıda Öğrenci Katılıyor.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bu yıl üçüncüsü düzenlenen 'Uluslar arası Çevre Olimpiyatı'na 33 ülkeden çok sayıda öğrenci katılıyor. Azerbaycan Devlet Petrol şirketi, Ekoloji ve Tabii Servetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Azerbaycan Çağ Öğretim Eğitim Kurumları ve İctimai Televizyonu'nun organizasyonunu ile düzenlenen Uluslararası Çevre Olimpiyatı'nın (İNEPO-EUROASIA) açılış töreni renkli görüntülere sahne oldu.
Olimpiyatın sponsorlarından Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi Başkan yardımcısı Muhtar Babayev, daha iyi bir çevre için projelerini sergileyen öğrencileri Bakü'de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Açılış töreninde konuşan Babayev, olimpiyatın genç neslin ekolojik şuurunun geliştirilmesi için bir fırsat olduğunu kaydetti. Muhtar Babayev, medeni, tarihi, sosyal ve sanatsal değerlere sahip çıkacak bir neslin yetiştirilmesi için bu organizasyonların önem arz ettiğini vurguladı. İlk defa 2007 yılında yapılan bu olimpiyatlara 17 ülkenin katıldığını hatırlatan Babayev, bu yıl 33 ülkenin olimpiyata katıldığını belirtti. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi Başkan yardımcısı Babayev Babayev ," Gençler bu olimpiyata toplam 250 proje ile katıldı. Ancak biz bunlardan 100 tanesini seçerek sergiledik. Sergilenen bu projelerin içerisinde; Amerika, Brezilya, Türkiye, Endonezya, Azerbaycan, Tayvan, Romanya, Slovakya, Vietnam gibi ülkelerin gelen bilim adamlarından oluşan jüri dereceye girenleri seçecek.
Ödül merasiminin yarın yapılacağı Uluslar arası Çevre Olimpiyatı sergisini yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. (CİHAN)