İngiltere'de peçeli bir kadının, çocuğunun okulunda yapılan veli toplantısına alınmadı. Gerekçe ise çok ilginç..
Sadece gözlerini ortada bırakacak şekilde peçeyle örtünen 34 yaşındaki anne, okuldan "güvenlik" gerekçesiyle geri çevrildi.

Olay, "kadınların peçe takmasının toplumda ayrışmaya yol açtığı gerekçesiyle kabul edilemez olduğuna" dair açıklamalarıyla tartışmalara yol açan Adalet Bakanı Jack Straw'ın seçim bölgesi Blackburn'da meydana geldi.

Oğlunun veli toplantısına giden annenin, dini tercihlerinin okula girmesine engel teşkil edemeyeceğini savunduğu, ancak yetkililerin, "Okula giren herkesin yüzü açıkça görülebilmeli ve güvenlik gerekçesiyle kimliğini saklamamalı" diyerek annenin okula girişini engellediği bildirildi. Tartışma sırasında okula polis çağrıldığı kaydedildi.

Anne, olayın kendisini çok üzdüğünü ve bundan böyle çocuğunun okuluna gitmek istemediğini söyledi.

Müslüman kadınlarına yardım amacıyla kurulmuş bulunan "Kadının Sesi" adlı sivil toplum kuruluşunun yöneticisi Anjum Anwar, yaptığı açıklamada, okulla birlikte krize çözüm aradıklarını ve sorunu çözmeyi umduklarını bildirdi. Anwar, kadının oğlunun okuluna girmesine engel olunmasının Müslümanları üzdüğünü söyledi.

Okul müdürü Colette Gillen, her annenin çocuğunun okuluna gelip öğretmenleriyle görüşme hakkına saygı duyduklarını belirtti, "Ancak bu kılıktaki tek anne o değil. Başkaları da okul koridorlarında peçe ve çarşafla gezmeye başlarsa, bizim için kimlik tespiti yapmak imkansız hale gelir" diye konuştu.


internethaber.com