ABD'DE DEHŞET: 14 ÖLÜ

Binghamton Emniyet Amiri Joseph Zikuski, ABD'nin New York Eyaletinin Binghamton Kentindeki Silahlı Saldırı ve Rehin Alma Olayında 14 Kişinin Öldüğü, 4 Kişinin de Yaralandığını Söyledi.


Binghamton Emniyet Amiri Joseph Zikuski, ABD'nin New York eyaletinin Binghamton kentindeki silahlı saldırı ve rehin alma olayında 14 kişinin öldüğü, 4 kişinin de yaralandığını söyledi.

Joseph Zikuski, düzenlenen basın toplantısında, Bingamton'da vatandaşlık başvurusunda bulunan göçmenlere yardım eden American Civic Association'da bu sabah meydana gelen olayda, 37 kişinin saldırıdan kurtulduğunu, saldırıda ölen 14 kişi arasında saldırganın da bulunduğuna inandıklarını bildirdi.

New York Valisi David Paterson da yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın ve eşi Michelle Obama'nın kendisini arayarak, olaydan duydukları büyük üzüntüyü ve taziyelerini bildirdiklerini dile getirdi.


KİMLİKLERİ AÇIKLANMADI

Joseph Zikuski'nin verdiği bilgiye göre, silahlı saldırganın üzerine kayıtlı 2 ayrı silah bulundu.

Olayda saldırganın öldürdüğü kişilerin o anda sınıfta kurs gören göçmenler ve merkezin resepsiyon görevlileri olduğu belirtiliyor.

Zikuski'nin kimliğini açıklamadığı saldırganın 42 yaşındaki Vietnam asıllı Jiverly Voong olduğu belirtiliyor.

CNN televizyonu, Voong'un annesi, babası ve kızkardeşiyle şehirde yaşadığını, İngilizceyi pek iyi konuşamadığını ve işinden kısa bir süre önce atıldığı yönünde haberler bulunduğunu bildirdi.

Televizyonlarda çıkan haberlerde, Voong'un sabah saatlerinde "American Civic Association" adlı göçmenlere yardım merkezi binasının arka girişine kimsenin kaçmasına imkan vermeyecek şekilde arabasını park edip binanın içine girdiği, önce resepsiyon memurlarını öldürüp sonra ders verilen sınıfa girerek göçmenlerin üzerine ateş açtığı, daha sonra da kendini öldürdüğü ifade ediliyor.

Binanın içindeki diğer kişilerin ise ateş seslerini duyup bodrum katındaki kazan dairesi gibi çeşitli yerlere saklandıkları, yaralanan resepsiyon memurlarından birinin polisi araması üzerine ise polisin kısa sürede gelip binayı kuşattığı kaydedildi. Polisin, 1 saat boyunca güvenlik endişesiyle içeri girmediği, daha sonra 2 saat binanın içinde kaldığı, binada saklanan kişilerin rehin tutulmuş olabileceğinden hareketle tehlikenin geçtiğinden emin olana dek kimseyi dışarı bırakmadığı belirtiliyor.

Olay sırasında polis sadece 2 kişiyi binadan çıkartmış, bu kişilerin ise saldırgandan kaçan ve saklanan kişiler olduğu kaydedilmişti.

SALDIRGAN İNTİHAR ETTİ

Son alınan bilgilere göre, ABD'nin New York eyaletinin Binghamton kentinde 10'dan fazla kişiyi öldüren ve onlarca kişiyi rehin alan kişinin intihar ettiği bildirildi.

Yetkililer, American Civic Association adlı kuruluşun kent merkezindeki binasına girdikten sonra, New York Valisi David Paterson'ın açıklamasına göre, 12 ya da 13 kişiyi öldüren saldırganın üzerinden 42 yaşındaki Jiverly Voong adına düzenlenmiş bir kimlik çıktığını söylediler.

Yetkililer, binanın arka kapısına girişi engellemek için aracını park eden saldırganın daha sonra ön kapıdan binaya girerek bir odada vatandaşlık sınavına giren kişilere ateş açtığını, onlarca kişiyi de rehin alan saldırganın cesedinin daha sonra bir odada bulunduğunu kaydettiler.

American Civic Association'ın, Binghampton'da vatandaşlık başvurusunda bulunan göçmenlere yardım ettiği belirtildi.

(Anadolu Ajansı)