KARZAİ: TARTIŞMALI KADIN YASASI GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Erkeklerin Eşleriyle Zorla da Olsa İlişkiye Girmesine Olanak Tanıyan Tartışmalı Yasayı Gözden Geçireceklerini Söyledi. Karzai, Yasa Tasarısının Yeniden Çalışılacağını ve Gözden Geçirilmek Üzere Parlamentoya Geri Gönderileceğini Açıkladı.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, erkeklerin eşleriyle zorla da olsa ilişkiye girmesine olanak tanıyan tartışmalı yasayı gözden geçireceklerini söyledi. Karzai, yasa tasarısının yeniden çalışılacağını ve gözden geçirilmek üzere parlamentoya geri gönderileceğini açıkladı. Adalet Bakanlığı'na yasayı gözden geçirme talimatı verdiğini belirten Karzai, ülkesinin anayasasına veya şer'i hukuka karşı olan her şeye karşı tedbirin alınacağını dile getirdi.
Söz konusu yasa, Afganistan'ın Şii toplumu içerisindeki aile hayatını düzenlemeyi amaçlıyordu. Ancak Birleşmiş Milletler Kadın Kalkınma Fonu, söz konusu yasanın "erkeklerin eşlerine tecavüz etmesini yasallaştırdığını" açıklamıştı. BM de Karzai'yi yasayı gözden geçirmeye çağırmış ve Afganistan Devlet Başkanı da yasayla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile de görüştüğünü söylemişti. (CİHAN)