ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin uzaya uydu gönderme girişiminin başarısız olduğunu ileri sürdü.

Kuzey Kore uluslararası tepkilere hedef oluyor
Kuzey Kore planladığı roket ateşlemesini uluslararası tepkilere rağmen yaptığını ve yörüngeye bir uydu yerleştirildiğini bildirmişti.
Devlet medyası uydudan devrimci marşlar yayınlanmaya başlandığını da ileri sürdü.
Ancak ABD ordusundan yapılan açıklamada, uydunun bazı parçalarının okyanusa düştüğünü açıkladı.
ABD, Japonya ve Güney Kore uydu göndermenin uzun menzilli bir füze denemesini örtbas etmek için kullanıldığından şüpheleniyor.
Bu ülkeler Kuzey Kore'nin girişimini kınıyor.
Japonya Başbakanı Taro Aso da ''Bu son derece kışkırtıcı eylemi kınadıklarını'' duyurdu.
ABD Başkanı Barack Obama Kuzey Kore yönetimine "kışkırtıcı eylemlerden kaçınma çağrısı yaptı".
Obama adına yayınlanan yazılı açıklamada "Kuzey Kore uluslararası yükümlülüklerini gözardı etti, itidal çağrılarını geri çevirdi ve kendisini diğer uluslardan daha da tecrit etti" deniyor.
Dışişleri Bakanı David Miliband, uzun menzilli füze fırlatan Kuzey Kore'yi sert dille kınadığını ve bu durumun BM Güvenlik Konseyinin ilgili kararının ihlali anlamına geldiğini söyledi.
Almanya Dışişleri Bakranlığı da Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze fırlatmasını ''açık bir kışkırtma olarak nitelendirdi.
Fransa Dışişleri Bakanlığının yazılı açıklamasında, ''Fransa uydu diye tabir edilen bir füzenin fırlatılmasını kınar. Bu durum, BM Güvenlik Konseyinin 1718 sayılı kararının ihlalidir'' denildi.
Ancak Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, itidal çağrısında bulunduğu açıklamasında, Kuzey Kore'nin gerçekten BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal edip etmediğinin araştırıldığını belirtti.
(BBC)