OBAMA-SARKOZY BALAYI KISA SÜRDÜNATO Toplantısını ve ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye Ziyaretini Değerlendiren The Times Gazetesi Türkiye'ye Geniş Yer Ayırdı.

NATO toplantısını ve ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyaretini değerlendiren The Times gazetesi Türkiye'ye geniş yer ayırdı. Obama'nin ziyaretini ve Türkiye'ye AB üyelik sürecinde verdiği desteği ele alan gazete, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Obama arasındaki dostane ilişkinin de kısa sürdüğünü yazdı. Sarkozy'nin Obama'ya karşılık vermek için beklemediğini yazan The Times, oy birliği ile Türkiye ile başlatılan müzakerelerin 2020 yılından önce tamamlanmasının beklendiğini vurguladı.

Avrupa'da Fransa ve Avusturya'nın açık bir şekilde Türkiye'nin üyeliğine karşı olduklarını beyan ettiklerini yazan gazete, Almanya ve Hollanda'nın da bu üyeliği veto edebileceğine dikkat çekti. Gazete, bu ülkeleri asıl korkutan durumun Türkiye'nin kalabalık nüfusu nedeniyle üye olması halinde Avrupa Parlamentosu'nda en fazla sandalye bulunduracak ülke olmasından kaynaklandığını yazmış.

DAİLY TELEGRAPH: "OBAMA'DAN AB LİDERLERİNE TÜRKİYE'Yİ ALIN ÇAĞRISI"
Türkiye ziyaretine yer ayıran bir diğer İngiliz gazetesi Daily Telegraph, Obama'nın Amerikan Başkanı olduktan sonra Müslüman bir ülkeye yaptığı ilk ziyaret olduğunun altını çizdi. Amerika'nın uzun yıllardır Türkiye'nin AB üyeliğinden yana olduğunu yazan gazete, İslam dünyasında birbirine en yakın iki ülke olmalarına karşın Türkiye ile ABD ilişkilerinin Bush döneminde gerilediğine işaret etmiş. BBC: "OBAMA TÜRKİYE İLE DAHA SIKI İLİŞKİLERİ PEŞİNDE" Obama'nın Anıtkabir'e ziyaretini yayınlayan BBC kanalı, Irak savaşı nedeniyle ilişkileri gerilen iki ülkenin Obama ziyaretiyle yeniden güç kazanacağı yorumunu yapmış. Anıtkabir Özel Defteri'ne yazdığı yazıyı da haberleştiren BBC, Obama'nın, "Türkiye ABD ilişkilerinin daha da güçlenmesini istiyoruz. Türkiye'yi Atatürk'ün kurduğu modern bir ülke olma yolunda da destekliyoruz." ifadelerini aktardı. (CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı)