Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, NATO zirvesindeki olumsuz tutumu yüzünden Türkiye’ye AB üyeliği için verdiği desteği çektiğini söyledi.

Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in, NATO Genel Sekreteri olmasına Türkiye’nin gösterdiği tepkinin kendisini şoke ettiğini belirten Bakan Kouchner, RTL radyosuna verdiği demeçte, "Türkiye’nin evrimi daha çok dini yönde gelişiyor ve daha zayıf bir laisizme doğru gidiş var. Bu da beni endişelendiriyor" dedi. Türkiye’nin NATO üyeleri üzerinde ve Rasmussen aleyhinde büyük baskı uyguladığını savunan Kouchner, şöyle devam etti: "Doğrusu tanık olduğum baskı beni şoke etti. Türkiye’nin karikatür krizini zirve gündemine taşıması, en hafif deyimiyle sakarlıktı."

Kouchner, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin aksine Türkiye’nin AB üyeliğine önceleri daha olumlu bakıyordu. Türkiye’nin Rasmussen’e karşı takındığı tavrı beğenmeyen Kouchner, ABD Başkanı Barack Obama’nın yaptığı "Türkiye’yi AB’ye alın" çağrısına da "Avrupa’ya kimin girip girmeyeceğine karar vermek ABD’nin işi değil" diyerek sert bir karşılık verdi.
hürriyet