İŞSİZ HALK UYUŞTURUCU MÜPTELASI


Onlarca Yıldır Süren Savaşlar, Kanlı Şiddet Olayları ve Yetersiz Hayat Şartları Afgan Halkını Uyuşturucunun Pençesine Düşürdü.

Onlarca yıldır süren savaşlar, kanlı şiddet olayları ve yetersiz hayat şartları Afgan halkını uyuşturucunun pençesine düşürdü. Dünyadaki uyuşturucu üreminin yüzde 93'ünün gerçekleştiği ülkenin başkenti Kabil'de yıkılmış binaların karanlık köşelerinde uyuşturucu alan bağımlı Afganların çaresizliği yürek burkuyor. Başkent Kabil'in bombalarla enkaz haline getirilmiş, girilmesi yasak eski Rus Kültür Merkezi'ni mesken tutan Afgan uyuşturucu bağımlıları, ülkelerinin kötü kaderine kendileri de boyun eğiyor ve durmadan eroin alıyorlar.

Natochannel'a konuşan Afgan doktor Muhammed Kerim, "Burada uyuşturucu alan insanların çoğu Sovyet işgali sırasında İran'a kaçan kişilerden oluşuyor. Ülkelerine geri döndüklerinde aileleri onları kabul etmedi. Kalacak yer ve iş bulamadılar ve bağımlı oldular" diyor.
Yaklaşık 30 yıldır savaşların ortasında kalan Afganistan'da uyuşturucu üretimi, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 19 oranında düşürüldü. Değişik tedavi merkezlerinin açılmasına rağmen ülkede hala 3 milyondan fazla bağımlı bulunuyor.
Rus Kültür Merkezi'nde yaşayan Janagha isimli bir uyuşturucu bağımlısı, sosyal baskılar, ekonomik sıkıntı, işsizlik ve aileyi bombardımanda kaybetmenin verdiği acıların, insanları bu ilaçlardan kullanmaya sevk ettiğini belirtiyor. Miragha adlı bir hasta ise, "Eskiden Afgan ordusunda görevliydim, Ruslara karşı savaşan bir mücahittim. Sonra Ruslar karargahımızı ele geçirdi, İran'a gittik. Orada uyuşturucuya başlamak zorunda kaldım" diye konuşuyor.
Afganistan'ın Gelişimi için Refah Birliği (WADAN) adı verilen bir örgüt için çalışan 30 kadar doktor, zaman zaman eski Rus Kültür Merkezi'ne gelerek bağımlılarla ilgileniyor ve onlara yardım ediyor.
Bu doktorlardan biri olan Gül Ahmed, "Sovyet işgali nedeniyle insanlar komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldılar. Ancak orada iş bulamayınca, dertlerini unutmak için uyuşturucuya alıştılar" şeklinde konuşuyor.
WADAN doktorlarından Abdul Gaffar, rehabilitasyon merkezlerinde tedavi ettikleri insanların yüzde 80'inin iyileştiğini ve normal hayata döndüğünü, ancak yüzde 20'sinin bağımlılığa devam ettiğini ifade ediyor.
Sağlık Bakanlığı'nın finanse ettiği WADAN bünyesinde, ülkenin her yerinde 41 rehabilitasyon merkezi bulunuyor. Doktor Muhammed Kerim, hükümetin uyuşturucu bağımlılarına daha fazla yardım etmek için adımlar atması gerektiğini ve özel sektörle işbirliği yolunu denemesini tavsiye ediyor.
Afganistan'daki 193 bin hektar haşhaş tarlasından yıllık 8 bin 200 tonluk ürün alınıyor. Afganistan, dünya haşhaş stoklarının yüzde 75'ine sahip. Uyuşturucu, Pakistan ve İran üzerinden dünya pazarlarına ulaştırılıyor. Araştırma sonuçları en az 120 bin kadın ve 60 bin çocuğun da uyuşturucu kullandıklarına işaret ediyor.
Taliban, uyuşturucudan her yıl 100-200 milyon dolar civarında gelir elde ediyor.(CİHAN)