"SARKOZY TÜRKİYE KONUSUNDA YALAN SÖYLÜYOR"


Fransa'nın Aşırı Sağcı Lideri Le Pen, Cumhurbaşkanı Sarkozy'yi Riyakarlıkla Suçladı ve "Türkiye Konusunda Yalan Söylüyor" Dedi.

Fransa'nın aşırı sağcı lideri Le Pen, Cumhurbaşkanı Sarkozy’yi riyakarlıkla suçladı ve "Türkiye konusunda yalan söylüyor" dedi. Fransa'nın ırkçı görüşleriyle de tanınan lideri Jean-Marie Le Pen, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yi Türkiye konusunda sıkıştırmaya çalışıyor. Milli Cephe (FN) lideri Le Pen, bugün yayınladığı basın açıklamasında, Nicolas Sarkozy’nin Türkiye konusundaki tavrını riyakarca bulduğunu söyledi.

Sarkozy’nin, önceden bilinen görüşlerini tekrar dile getirerek dün yaptığı ‘Türkiye’nin AB üyeliğine karşıyım’ şeklindeki açıklamasını değerlendiren Le Pen, “Yalancı bir kez daha yalan söyledi ve burnu biraz daha uzadı. Nicolas Sarkozy’nin, Amerika’nın niyetlerine karşı çıktığı doğru değildir” dedi.
Nicolas Sarkozy’nin, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası boyunca Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde yeni başlıklar açılmasına karşı çıkacağını söylediğini; ancak Fransa’nın dönem başkanlığı sırasında iki yeni başlığın daha açıldığını anımsatan Le Pen, Fransa Cumhurbaşkanı’nın, AB’ye yeni üye olacak olan ülkelere Fransa onayını zorunlu olarak referanduma götüren Anayasa maddesini de sildiğini öne sürdü. Açıklamasında Türkiye’ye yönelik eleştirilerde de bulunan FN lideri, Türk hükümetinin, ‘İslam adı altında’ Danimarka Başbakanı Anders Fogh Ramussen’in NATO Genel Sekreterliği’ne getirilmesini engellemeye çalıştığını, ancak bazı ‘esrarengiz garantiler’ karşılığında blokajını kaldırdığını savundu. Le Pen, bu durumun, Avrupa Birliği’nin, Amerika Birleşik Devletleri’nin niyetlerine boyun eğdiğini gösterdiğini söyledi.

haberler.com