TÜRKİYE'DE İŞKENCECİ POLİS TERFİ EDİYORABD Dışişleri Bakanlığı'nın "İnsan Hakları" Raporunda, Türkiye'de İşkence Yapmakla Suçlanan Güvenlik Güçlerinin Yargılanırken Bile Görevlerine Devam Ettikleri ve Hatta Bazılarının 'Terfi Ettirildikleri' Belirtildi.


ABD Dışişleri Bakanlığı’nın "İnsan Hakları" raporunda, Türkiye’de işkence yapmakla suçlanan güvenlik güçlerinin yargılanırken bile görevlerine devam ettikleri ve hatta bazılarının ’terfi ettirildikleri’ belirtildi.
2008 yılını inceleyen raporda, insan hakları alanında Türkiye’de ciddi sorunların sürdüğüne yer verildi. İnsan hakları kuruluşlarının belgelerine göre, güvenlik güçleri tarafından işkence ve kötü muamelenin arttığı, yasadışı infazların gerçekleştirildiği ve bunları yapanlara yönelik yasal adımların ve mahkeme kararlarının ’son derece az’ olduğu vurgulandı. Cezaevlerinin aşırı kalabalık, görevlilerinin yetersiz olduğu ve yasaya rağmen gözetim altına alınanların her zaman avukatları ile görüşemedikleri raporda yer aldı. Bazı devlet yetkilileri ve bürokratların zaman zaman yargının bağımsızlığını baltalamaya çalıştığı, savcılar ile yargıçlar arasındaki çok yakın ilişkinin ’adil yargılanma’ hakkını etkilemeyi sürdürdüğü ve davaların çok uzun zaman almasının bir sorun olduğu kaydedildi. Hükümetin ifade özgürlüğünü kısıtladığı ve internet sitelerine 1475 kez engel getirildiği belirtildi. Aynı rapora göre, Müslüman olmayan gruplara, açık ibadet ve mülkiyet ve kendi liderlerini eğitme kısıtlaması devam etti. Namus cinayetleri ve tecavüz dahil, kadınlara yönelik şiddetin Türkiye’de yaygın bir sorun olmayı sürdürdüğü ve çocuk evliliklerinin ısrarla sürdüğü rapora yansıdı. Polis yolsuzluğu vakalarının ise iş gücü ve cinsel sömürü amaçlı insan kaçakçılığına katkı yaptığı kaydedildi. Ancak raporda TCK’nın 301. maddesinde yapılan değişiklik, Kürtçe TV yayını, Alevi nüfusun kaygılarını giderici adımlar ve Vakıf Yasası’ndaki değişiklikler de yer aldı.


haberler.com