BULGARİSTAN KORSANLARA REST ÇEKTİ

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Pazartesi Sabahı Aden Körfezinde Somalili Korsanlarca Kaçırılan Panama Bandıralı Gemide Rehin Tutulan 16 Bulgar Gemici İçin Fidye Ödenmeyeceğini Bildirdi.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, pazartesi sabahı Aden körfezinde Somalili korsanlarca kaçırılan Panama bandıralı gemide rehin tutulan 16 Bulgar gemici için fidye ödenmeyeceğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dragovest Goranov, bugün yaptığı basın açıklamasında, 16'sı Bulgar 24 kişilik mürettebatı bulunan "Malaspina Castle" adlı kuru yük gemisinin durumuyla ilgili son gelişmeleri açıkladı.

Geminin kaçırılmış olması ve fidye istenmesiyle ilgili olarak Dışişleri Bakanlığına resmi ve gayri resmi hiçbir bilgi gelmediğini bildiren Goranov, "Elimizdeki bilgilere bakarsak geminin yoluna devam ediyor olması gerekir" dedi.
Dışişleri Bakanlığında kriz masası oluşturulduğunu ifade eden Goranov, geminin sahibi firmayla irtibat halinde olduklarını ve mürettebatın durumunun iyi olduğu yolunda duyumlar aldıklarını kaydetti.
Goranov, "Gemi tahminen Somali'nin güney kıyılarına doğru ilerliyor" dedi.
Goranov, bir gazetecinin "geminin serbest bırakılması için 2 milyon dolar fidye ödenip ödenmeyeceğine ilişkin sorusunu, "Bulgaristan'ın böyle bir para kaynağı yok. Bulgaristan devleti fidye ödemez" diye yanıtladı. Sorunun çözümünün birkaç gün ya da birkaç ay sürebileceğini kabul eden Goranov, "Aden Körfezi civarı çok tehlikeli bir yer. Oradan geçenler için güvenlik garantisi yok" diye konuştu. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, iki gün önce gemide rehin alınan 16 Bulgar denizcinin kurtarılması için ABD Başkanı Barack Obama ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'dan yardım talebinde bulunmuştu.


(Anadolu Ajansı)