Milli Savunma Bakanı: Bedelli askerlik yok

KAYSERİ 07.04.2007 TSI 15:35
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bedelli askerliğe gerek olmadığını, bazılarının bu konuda bir kanun çıkacakmış gibi TBMM’den beklentileri olduğuna belirterek, “Bedelli askerlik konusunda bir çalışma yok. Olmasına da gerek yok” dedi.

Gönül, kendisinin cumnhurbaşkanı adayı olup olmadığı sorusuna ise, “O konu tamamen benim dışımda cereyan eden bir olay” karşılığını verdi. Bakan Gönül, Kayseri'deki İsrail firmasıyla ortaklaşa yapılan M- 60 tanklarının modernisazyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Ankara’dan uçakla Kayseri’ye gelen ve Erkilet Askeri Havaalanı'nda törenle karşılanan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, daha sonra Kayseri Valiliği'ne geldi. Burada Kayseri ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulunan Gönül şunları söyledi:

“Bugün burada Aspilsan askeri pil fabrikasını ziyaret edeceğiz. 170 M- 60 tankının modernizasyonunu İsrail’le birlikte yapıyoruz. İsrail teknolojisiyle modernize edilen bu tanklarla dünyanın performansı en yüksek tankları arasına girmiş bulunuyoruz. Bunu prototipi İsrail’de yapıldı. Bu prototip Türkiye’nin çeşitli iklimlerinde sıcak ve soğuk ortamlarda denendi ve başarılı oldu. Şimdi Savunma Sanayi Müsteşarlığımızın İsrail firmasının ve MKE’nin katkılarıyla Kayseri’de askeri fabrikalarda modernize çalışmaları devam etmektedir. O nedenle bu tankların modernizasyon işlerini yerinde görmek üzere Kayseri’ye geldim.”

‘DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ HELİKOPTERİNİ YAPACAĞIZ’

Bakan Vecdi Gönül, kısa bir süre önce sonuçlanan helikopter ihalesiyle ilgili olarak, “Bu, sıradan helikopter değil. Atak ve saldırı yani hücum helikopterleridir. 13 seneden beri devam eden bir süreçteydi. Geçen cuma nihayete ulaştı. Burada muhatabımız olan şirket Türk TAİ şirketidir. TAİ şirketinin alt üstlenicisi bir İtalyan şirketidir. Böylece Türkiye ilk defa ortak olarak dünyanın en gelişmiş saldırı helikopterlerinden birini Türkiye’de yapabilecektir” diye konuştu.

‘BEDELLİ ASKERLİK YOK’

Bir soru üzerine bedelli askerliğe de değinen Gönül, “Bu konuda herhangi bir çalışma yoktur. Çalışma yapmaya da gerek yoktur. Bedelli askerlik 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 10’ncu maddesinde zaten var. Ama, Genelkurmay tarafından ihtiyaç fazlası olduğunun bize bildirilmesi durumunda bedelli askerliği gündeme alırız. Ancak, Genelkurmay bize bunu bildirmediği sürece, bedelli askerliğin gündeme gelmesine de gerek yoktur” dedi.

Bazı arkadaşların kanun çıkacakmış gibi parlamentoya yöneldiklerine dikkat çeken Gönül, “Kanuna ihtiyaç yok, kanun zaten var. Bedelli askerliğin uygulanma şekli ve pozisyonu, prosedürü bugün geçerli değil. O nedenle gündeme de gelmiyor. Tabii bunun en önemli sebeplerinden biri 3 sene önce hükümetimiz tarafından askerlik süreleri belli miktarlarda kısaltıldı. Bu kısaltma sonucu yüzde 17’lik tasarruf sağlanmış oldu. Bu da bazı birliklerimizin kapatılması, bazı birliklerimizin küçültülmesi gibi neticeler doğurdu. Asker fazlası yakın bir tarihte tespit edilecek bir vaka olarak görülmemektedir” diye konuştu.

Gönül, Vali Osman Güneş’i ziyareti sırasında gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağı sorusuna ise, “O konu tamamen benim dışımda cereyan eden bir olay” yanıtını verdi. Gönül, sözlerini, “Bir prensip var. Varsayımlı sorulara yanıt vermiyorum” diye tamamladı. Vecdi Gönül, daha sonra basına kapalı olarak yaptığı incelemelerde OSB’deki Aspilsan Askeri Pil Fabrikası'nı, 2’nci Anabakım Merkezi Komutanlığı’nı ziyaret ederek M- 60 tanklarını ve modernizasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Gönül, Büyükşehir Belediyesi, AKP İl Başkanlığını ziyaret ettikten sonra Ankara’ya dönecek.