'Halis Toprak, ihaleye fesat karıştırdı' iddiası TMSF: Boğaz'daki arsayı yarı fiyata alacağız

ANKARA 07.04.2007 TSI 14:40
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Halis Toprak'ın eski Carlton Oteli arsası ihalesi ile ilgili tek beklentisinin, o araziyi sattırmamak olduğunu belirterek, ''Ama şunun farkında değil ki biz, yeni ihalede girip orayı yüzde 50 indirimli fiyata alacağız. Şimdi ihaleye fesat karıştırdı, onun için suç duyurusunda bulunuyoruz'' dedi.
Kanal 7'de yayınlanan ''İskele Sancak'' programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ertürk, Etibank'ın 2000 yılında Fon'a devrinin ardından Dinç Bilgin'in alacaklarını tahsil etme sürecinde kendisinin medya varlıklarına ilişkin yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdi.
Ertürk, yaklaşık 3 hafta önce Dinç Bilgin'in kendilerine geldiğini belirterek, ''3 Mayıs 2005 tarihli, yani Dinç Bilgin'le Turgay Ciner arasında yapılıp da bizim de muvafakat verdiğimiz satış sözleşmesinin kendisi açısından geçersiz olduğunu, çünkü bir ortaklık sözleşmesini daha önce imzalamış olduğunu, kamu menfaatini gözeterek bunu bize bildirdiğini ve bunun gereğinin yapılmasını talep ettiğini bir yazıyla bize bildirdi'' diye konuştu.
Buna göre, Turgay Ciner ile Dinç Bilgin'in, gerek Dinç Bilgin'in sahip olduğu medya şirketlerinde, gerek Turgay Ciner'in o an sahip olduğu ve daha sonra kuracağı medya şirketlerinde yüzde 50-50 ortak olduklarını kaydeden Ertürk, sözleşmeye ilişkin olarak şunları söyledi:
''Daha önce Dinç Bilgin'in şirketleri tarafından yönetilen medya varlıklarının o tarihten sonra, orada isimleri zikredilen Merkez Grubu şirketleri tarafından yönetileceğini ve bu şirketlerin TMSF'yle, devletle ve diğer kurumlarla olan pürüzlerinin giderilmesinden sonra bu yüzde 50 ortaklığın Dinç Bilgin'e veya onun göstereceği kişilere iade edileceğini öngören bir sözleşme. Buna hukuk dilinde inanç sözleşmesi adı verilir.''

''BİZE GELEN BİLGİ VE BELGELERİ CUMHURİYET SAVCILIĞINA VERDİK''
TMSF Başkanı Ertürk, belgeler üzerinde 2 hafta yoğun olarak çalıştıklarını belirterek, bu arada Turgay Ciner'le de bir kaç sefer görüştüklerini, bu belgeler hakkında bilgi verdiklerini ve bunları geçersiz hale getiren başka bilgi veya belgelere sahipse kendilerine iletmesini istediklerini anlattı.
Ciner'in konuyla ilgili olarak kendilerine bazı bilgi ve belgeler ulaştırdığını belirten Ertürk, sonuçta bu yeni belgelerin öncekilerde ortaya konan durumu değiştirmediği kanaatine vardıklarını söyledi.
Dinç Bilgin'in kendilerine bu belgelere vermesinin ardındaki saiklere ilişkin bir soru üzerine TMSF Başkanı Ertürk, kendi edindikleri izlenimlere göre tarafların mevcut pozisyonlarını değiştirmeleri nedeniyle ilişkinin yürümediğini ve Dinç Bilgin'in hala Fon'a borçlu olmaya devam etmesi nedeniyle böyle bir yola başvurduğunu düşündüklerini aktardı.
Ertürk, böyle bir anlaşmanın cezai sorumluluğu olup olmadığı konusunda ise, ''Cumhuriyet Savcılığı da, kamuoyuna yansıyan bu bilgilerden sonra, bizden bu bilgileri istedi. Bize gelen bilgi ve belgeleri biz kendisine verdik. Nasıl bir işlem tesis edeceğini göreceğiz'' dedi.

''CİNER'İN İHALEYE GİRMESİ, HUKUKİ KONUMUNA BAĞLI''
El koymanın zamanlaması hakkında kendilerinin inisiyatif sahibi olmadıklarını, Bilgin'in belgeleri kendilerine sunmasının ardından sürecin kendiliğinden başladığını kaydeden Ertürk, alacaklı müessese olarak el koymama, göz yumma gibi bir şansları bulunmadığını, aksi takdirde görevlerini yerine getirmemiş olacaklarını ifade etti.
Ertürk, siyasi iktidarın bu işlemlerdeki rolüne ilişkin bir soru üzerine ise özerk bir kurum olarak yapacakları işlemlerde hükümet ya da başka bir merciden onay alma ihtiyaçları bulunmadığını belirterek, ''Biz özerk bir kurumuz, bizim kararımız ama bu karar dolayısıyla siyasi iktidara da eleştiriler geleceği çok açık olduğu için bu gelişmeyi tabii ki kendileriyle paylaştık'' diye konuştu.
Etibank'la ilgili olarak bugüne kadar önemli bir kısmı Turgay Ciner ile yapılan protokolden gelmek üzere, 250 milyon dolar kadar bir tahsilat yapıldığını söyleyen Ertürk, toplam borç konusunda Dinç Bilgin ile kesin bir uzlaşma oluşmadığını, Bilgin'in Fon ile yaptığı bir protokolde 850 milyon dolar civarında bir borca imza attığını, ancak faizlerle birlikte bu rakamın değişebileceğini anlattı.
Ertürk, borçluların ihaleye girmesine izin verilmediğini ve bir ihale düzenlenmesi durumunda Dinç Bilgin'in katılamayacağını belirterek, Turgay Ciner'in durumunun ise hukuki konumu belirlendikten sonra netleşeceğini dile getirdi.

ESKİ CARLTON OTELİ ARSASI
Toprak Grubuna ait eski Carlton Oteli arsasının satılamamasına ilişkin bir soru üzerine TMSF Başkanı Ertürk, 21 banka içinde kendilerini en fazla uğraştıran kişinin Halis Toprak olduğunu söyleyerek, ihaleye fesat karıştırdığı gerekçesiyle kendisi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.
Ertürk, Toprak'ın arsanın fiyatıyla ilgili açıklamalarına ilişkin olarak, şunları kaydetti:
''Oradaki tek beklentisi, o araziyi sattırmamaktı. Ama şunun farkında değil ki biz, yeni ihalede girip orayı yüzde 50 indirimli fiyata alacağız, buna kararlıyız. Biz Halis Toprak gibi insanlara, yıllardır alıştıkları iş yapma tarzının artık geçerli olmadığını göstermek zorundayız.
Şimdi ihaleye fesat karıştırdı, onun için suç duyurusunda bulunuyoruz. Ayrıca bize beyan etmediği malları olduğunu bir röportajdan öğrendik. Onların peşindeyiz. Ayrıca şu anda oturduğu yalının da satışı için girişimleri başlattık.'' Bazı banka ortaklarının protokolü imzaladıktan sonra rahatladıklarını düşünerek eski alışkanlıklarını devam ettirdiklerini belirten Ertürk, Bilgin ve Merkez Grubu medya şirketlerinin devralınmasında da görüldüğü gibi bazı protokollerin bozulabildiğini hatırlattı.