Kitapevi'nin sahibi eski hükümlü Seferi Yılmaz, Şemdinli'de bakan gibi karşılandı

HAKKARİ 07.04.2007 TSI 14:15
Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde, bombalanan Umut Kitapevi'nin sahibi eski PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz, ‘Terör örgütü üyesi olmak ve örgüt propagandası yapmak’ suçlarından tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edilmesinin ardından ilk kez geldiği Şemdinli’de kalabalık bir grup tarafından karşılandı. Yaklaşık 200 kişi tarafından ilçeye 3 kilometre uzaklatıkta karşılanıp 50 araçlık konvoyla Şemdinli'ye gelen Yılmaz, DTP ilçe binasını ziyaret ettikten sonra bombalanan kitap evinin kapısını açtı.
Van 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında ‘Terör örgütü üyesi olmak ve terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından açılan dava kapsamında 10 aydır tutuklu bulunan ve avukatları tarafından yapılan itiraz sonrası tahliye edilen Seferi Yılmaz, bugün Şemdinli'ye döndü. Tahliye olduktan üç gün sonra sonra Van’daki akrabalarıyla birlikte Şemdinli'ye giden Yılmaz'a DTP'liler karşılama töreni düzenledi. İlçeye 3 kilometre uzaklıktaki çeşme mevkiinde karşılanan Yılmaz, 50 araçlık konvoy eşliğinde Şemdinli’ye girdi. Burada da vatandaşlar tarafından alkışlanan Yılmaz, DTP İlçe binasını giderek bir süre dinlendi. Ardından bombalanan kitapevine giden Yılmaz, Şemdinli olaylarıyla birlikte hukuk dışı oluşumların gün yüzüne çıktığını belirterek şöyle konuştu:
“Yaklaşık 2 yıldır Şemdinli gündemde. Son olayla birlikte hukuk dışı oluşumların kırılma noktası Şemdinli oldu. Bununla birlikte Türkiye genelinde bir dizi hukuk dışı oluşumlar ve çeteler ortaya çıkarıldı. Bunun tabi bir bedeli vardı. Bireysel olarak ben 9-10 aylık tutukluluk süreci yaşadım. Bunları bekliyordum. Herşeye rağmen yargılanmaktan çekinmedim. Yargılandım ve tahliye oldum'' diye konuştu.