Çalınan 8 dana DNA testi ile bulundu

KARS -İHA 07.04.2007 TSI 13:50
Kars Cumhuriyet Savcısı Osman Çabuk, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, çalınan hayvanların kime ait olduğunu DNA testiyle çözdü.
Kars merkeze bağlı Mezra köyünden Kenan Balantekin ve kardeşleri geçen yıl savcılığa başvurarak, 23 Eylül gecesi saat 01.00 sıralarında kendilerine ait ahırın kapısının levyeyle kırıldığını ve 8 buzağının çalındığını bildirdi. Bunun üzerine Kars Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla harekete geçen güvenlik güçleri, çalınan buzağılardan 2'sini Ardahan'ın Bayramoğlu ile Göle ilçesinin Molla Hasan köyünde buldu. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan Ali Kalkan ve Tuncel Kılıç, tutuklanarak cezaevine konuldu. Tutuklu zanlıların hayvanların kendilerine ait olduğunu ileri sürmesi üzerine hayvanlar, olay çözülünceye kadar Ardahan'da yediemine teslim edildi.
Karşılıklı iddia devam ederken, 4 ay önce Kars'a atanan Cumhuriyet Savcısı Osman Çabuk olaya el koydu. Balantekin kardeşler, çalınan hayvanları daha önce Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı Türkgözü köyünde ikamet eden Zakir Yılmaz'dan aldıklarını söyledi. Hayvanların gerçekte kime ait olduğunun tespitinde DNA testi uygulanması için birçok yeri arayan Savcı Çabuk'a, şu ana kadar hayvanlar üzerinde böyle bir test uygulanmadığı yanıtı geldi. Konya Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi yetkililerinin yeni aldıkları cihazla bu sorunu çözebileceklerini belirtmesi üzerine, yedieminde bulunan 2 dana ile danaların daha önce satın alındığı belirtilen Zakir Yılmaz'ın ahırındaki anne inekten alınan kan ve kıl örnekleri Konya'ya gönderildi. Selçuk Üniversitesi'nden dün gönderilen DNA testi sonucuna göre çalıntı olduğu iddiasıyla yediemine teslim edilen 2 dananın asıl sahibinin Mezra köyündeki Kenan Balantekin olduğu belirlenerek, danalar teslim edildi.
Çalınan 8 hayvanından ikisine, Savcı Çabuk'un ilginç yöntemiyle kavuşan Kenan Balantekin, mutlu olduklarını belirterek, "Sayın savcımıza teşekkür ederiz. Bir kez daha adalete güvenimiz arttı" dedi.
Celal Balantekin ise, hırsızların diğer hayvanın da bulunması için kendilerinden 2 bin YTL aldıklarını, sonra da hayvanları bulmadıklarını ve 2 bin YTL'yi geri vermediklerini ifade ederek, "Türkiye'de böyle savcılar olursa bu gibi hırsızlıkların önü kesilmiş olur" diye konuştu.
Zakir Yılmaz da, "Mahkeme buzağının kimin olduğuna karar vermek için DNA testi istedi. DNA testi için mahkeme kararıyla 'Maral' isimli inekten iki kez kan ve kıl örneği alındı. Böylece ineğin buzağıların annesi olduğu yapılan testle tespit edildi" dedi.
BEDİR ALTUNOK-ALPER TURGUT / IHA