ABD’de bir annenin geçtiğimiz hafta kavgada ölen oğlunun spermlerinden torun sahibi olmak için gerekli izinleri alması ülkede tartışma başlattı.

Taşıyıcı anne arıyor

TEKSAS’ta yaşayan Missy Evans’ın 21 yaşındaki oğlu Nikolas Colton Evans, 27 Mart’ta bir kavgada başından darbe aldı. Hastanede bir hafta yaşam mücadelesi veren genç kurtarılamadı. Doktorların "Oğlun için yapabileceğin hiçbir şey yok" demesinden sonra Missy, Nikolas’tan sperm alınmasına karar verdi. Missy, dondurulan spermlerin taşıyıcı annede döllenmesiyle doğacak torunuyla oğlundan hiç ayrılmamış olacaktı. Missy, kocasının da desteğini aldıktan sonra yasal süreci başlattı. Gerekli izinleri almayı başaran Missy, dondurulun spermleri aldıktan sonra şimdi "uygun taşıyıcı anne" arıyor.

"Yedek çocuk" suçlaması

Ancak annenin oğlunun spermlerini alarak taşıyıcı anne arayışında olması ülkede tartışma yarattı. Ülkedeki koyu Hırıstiyanlar durumun kabul edilmez olduğunu söylüyor. Ohio Üniversitesi’nden bir ilahiyat profesörü, "Bu rahatsız edici" dedi. Bir başka uzman ise Missy’nin torununu yedek çocuk yapmak istediğini bu durumun etik olmadığını söyledi. Eleştirileri umursamadığını söyleyen Missy ise "Torun sahibi olmak istiyorum. Oğlum da çocuğunun olmasını istiyordu. Ben de onun arzusunu yerine getiriyorum" dedi. ABD’de buna benzer bine yakın dava var.
hürriyet