ERMENİSTAN B PLANI'NI DEVREYE SOKTU


Türkiye, Ermenistan ile Sınırı "Açacak mı, Açmayacak mı" Tartışmaları Sürerken, İran Beklenmedik Bir Adım Attı

Türkiye, Ermenistan ile sınırı “açacak mı, açmayacak mı” tartışmaları sürerken, İran beklenmedik bir adım attı
İran ile Ermenistan arasında dün stratejik bir anlaşma imzalandı. Anlaşma, iki ülkeyi birbirine bağlayacak bir demiryolu kurulmasını öngörüyor.
Demiryolunun kurulması, Türkiye ve Azerbaycan sınırları kapalı olan Ermenistan’a mal ve malzeme girişi konusunda büyük nefes aldıracak. Ermenistan’ın Türkiye ve Azerbaycan sınırları halen kapalı. İran sınırı açık olmasına rağmen, dağlar nedeniyle geçişler çok güç. Ermenistan, ihtiyacı olan mal ve malzemenin çok büyük bölümünü Gürcistan üzerinden sağlıyor. Ancak geçen Ağustos’ta yaşanan savaş ve Rusya’nın Gürcistan’a uyguladığı ambargo, Ermenistan’ı da “açlık” tehlikesiyle karşı karşıya bırakmıştı.

Zeynep Gürcanlı YAZIYORNitekim, Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşmanın ilk adımları da zaten, Gürcistan krizi üzerine atılmıştı. Erivan yönetiminin Ankara ile masaya oturmasının en önemli nedenlerinden biri, istikrarsız Gürcistan’da yaşanacak yeni bir krize karşı, “Türkiye sınırını açarak, halkını rahatlatmak” olmuştu.
İRAN’LA STRATEJİK ANLAŞMA
İran’la demiryolu anlaşması, bu çerçevede, Erivan’ın “Türkiye’nin sınırı açmaması” olasılığına karşı “B planını” oluşturuyor. İran ve Ermenistan Ulaştırma Bakanları’nın imzaladıkları demiryolu anlaşması, iki ülke arasında bağlantı kuracak 470 kilometrelik bir demiryolu kurulmasını öngörüyor. Demiryolunun büyük kısmı, iki ülke arasındaki dağlık alanda “tüneller” açılarak inşa edilecek. Demiryolunun maliyetinin de, tünel maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle 1.5 ila 1.8 milyar dolar olması bekleniyor. Demiryolunun fizibilite çalışmasına ise başlandı bile.


haberler.com