Resmi büyütmek için tıklayın

İtalya'yı Vuran Depremin Yer Kabuğunu Nasıl Yerinden Oynattığını Ortaya Koyan Bu Görüntü, Uydulardan Gelen Görüntüler Sayesinde Oluşturuldu.

İtalya'yı vuran depremin yer kabuğunu nasıl yerinden oynattığını ortaya koyan bu görüntü, uydulardan gelen görüntüler sayesinde oluşturuldu.
DEPREMDEN SONRA
DEPREMDEN SON FOTOĞRAFLAR
ÇADIR KENTTE YAŞAM
İtalya'yı geçen 6 Nisan günü, sabaha karşı saat 04.30 sularında vuran şiddetli depremin şok dalgaları, uzaydan gelen görüntülerle ortaya çıktı. Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) Envisat uydusu ile İtalyan Uzay Ajansı'nın COSMO ve SkyMed uydularının deprem anında özel bir radar sistemine bağlı olarak çektikleri görüntüler, deprem anında, depremin merkez üssünden yayılan şok dalgalarının, yer kabuğunu nasıl oynattığını ortaya koyuyor.


İKİ KENTİN ARASINDA 25 SANTİMLİK MESAFE OYNAMASI
SAR Interferometri tekniği kullanılarak oluşturulan "interferogram" adlı bu görüntü, depremin ve artçı şoklarının yer kabuğu üzerindeki etkilerini ortaya koyarken, toprağın 25 santim ötelendiği anlaşıldı. L'Aquilla ve Fossa kentleri arasında bulunan depremin merkez üssünden yayılan şok dalgalarının etkisiyle iki kent arasında şimdi 25 santimlik bir mesafe oynaması oluştuğu da belirtildi.

Kaynak:Haberler.com