+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Yargıtay Başsavcısı cumhurbaşkanlığı seçimi için 'sayı' yorumu yapmadı

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Yargıtay Başsavcısı cumhurbaşkanlığı seçimi için 'sayı' yorumu yapmadı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  !
  Mesajlar
  10.944
  Blog Yazıları
  2
  Tecrübe Puanı
  16232936

  new Yargıtay Başsavcısı cumhurbaşkanlığı seçimi için 'sayı' yorumu yapmadı

  Yargıtay Başsavcısı cumhurbaşkanlığı seçimi için 'sayı' yorumu yapmadı, 'uzlaşma' istedi

  07 Nisan 2007 Cumartesi
  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, cumhurbaşkanının uzlaşı sağlanarak seçilmesinin, demokrat tavrın sınavı olacağını savunarak, "Sınavdan başarısız çıkılması, cumhurbaşkanını sürekli tartışmalı kılar" dedi.
  Mersin Barosu'nun "Avukatlar Günü" etkinlikleri kapsamında düzenlediği "Ceza Hukuku" konulu panele katılan Ok, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik yapısına kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. Mersin Barosu hizmet binasında düzenlenen panele Nuri Ok'un yanısıra Yargıtay 2. Ceza Dairesi Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Çınar, Anayasa Mahkemesi Üyesi Ali Güzel, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Doç. Dr. İbrahim Şahbaz, Mersin Valisi Hüseyin Aksoy ve çok sayıda hukukçu katıldı. Panelin açılışında konuşan Ok, hukuk ve yargı sisteminin başarısı için mutlaka görevlerini serbest yapabilen, bağımsız ve özgür avukatlara ihtiyaç olduğunu belirterek, bağımsız ve özgür savunmanın yanısıra hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı mücadelesinin öncü kuruluşu olan baroların, sadece bir meslek kuruluşu değil, aynı zamanda vazgeçilmez bir hukuk kurumu olduğunu söyledi. Yargının, tarafsız ve etkin işlemesine engel olan olumsuzluklardan arındırılması gerektiğine dikkat çeken Ok, tam ve kesintisiz demokrasi, hukuk devleti, aşırı akımlara ve bu kapsamda kökten dinci tehdide, etnik şiddet ve bölücülüğe karşı ilkeli ve yurtsever duruşun, cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkma ve geliştirme faaliyetlerinin övgü ile söz edilecek etkinlikler olduğunu kaydetti.
  Savunmanın sorunlarının, yargının sorunları anlamına geldiğini ve ortak sorunlardan en önemlisinin ise, "yargının bağımsızlığı" olduğuna işaret eden Ok, "Gerçekten politik gücün yargı bağımsızlığını benimsememesi, dolayısıyla hukukun üstünlüğünü içselleştirmemesi, sadece yargının değil, demokrasimizin de sorunudur. Bağımsızlık, yargının ve savunmanın tarafsızlığı için olmazsa olmazlardandır. Demokratik toplumlarda halkın ilgisinin özellikle yoğunlaştığı iki alandan biri siyaset, diğeri adalettir. Siyaseti güç, adaleti değer olarak alırsak, güç her zaman ve her yerde değerin üzerinden gelir. Ama adaletten vazgeçilmesi mümkün değildir. O halde adaleti güçlü kılmak zorundayız" dedi.
  Ülkemizde yargı bağımsızlığını örseleyen anayasa ve yasa hükümlerinin ayıklanmadığını, ısrarlı ve güçlü taleplere rağmen bu yönde hareket dahi görülmediğini ileri süren Ok, bunun aksine, mevcut durumun korunması gerektiğinin ısrarla söylendiğini ve daha da ileri gidilerek, yargının kendini idareden aciz olduğunun, mutlaka politik gücün yardım ve vesayetine ihtiyacı olduğunun Meclis Komisyonu'nda açıktan dillendirildiğini savundu.
  Bugün yargının içinde bulunduğu olumsuzluklarda, yargının yönetimine hakim politik gücün ağır sorumluluk taşıdığını gösteren talihsiz söylem ve itiraflar olduğunun altını çizen Ok, "Daha dün Yüksek Mahkemeler üye seçimini, dolayısıyla Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu çalışmalarını kilitleyen, görev yapamaz duruma düşüren engelleyici tavır, sayılarının Yüksek Kurul kararlarını etkilemesine izin vermediği söyleminin doğru olmadığını ortaya koyan en yeni ve çarpıcı örnektir. Bu olay, politik gücün emrindeki bir üyenin, Yüksek Kurul'daki gücünü, dolayısıyla yargının her şeyi olan Yüksek Kurul'un siyasi gücün vesayeti altında olduğunu göstermektedir. Yüksek Kurul'a vesayet, tüm yargıya vesayettir. Bu olay ayrıca, Yüksek Kurul'un Yüksek Mahkemeler üye seçiminde hakim ve savcı atama ve yer değiştirmesinde seçici değil, bencil, pazarlıkçı, paylaşıcı bir usulü takip ettiği, liyakatı ortaya çıkaran objektif ölçütlerin iyi niyete tevlii edildiğinin bir itirafıdır. Seçimler, yüksek mahkemelerin içtihat üretme kapasitesini artırmalı, hiç olmazsa geriletmemelidir. Bu amaca hizmet etmeyen seçimlerin, kuruma ve adalete zarar verdiği görülmüştür ve görülmektedir" diye konuştu.
  "Objektif kriterlere uyulmadan, liyakat ve ehliyet tespit etmenin imkansızlığı ortadadır. Bu konuda kurulun ortak sorumluluğu olduğunu önemle ifade etmek isterim" diyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, şunları kaydetti:
  "Demokraside kontrolsüz güç olmaz, varsa 'demokrasi yok' demektir. Bu nedenle demokratik sistem tek hakim güç öngörmemiştir. Erklerin dengeleme ve frenleme işlevi, demokrasiye yaşam veren ana mekanizmadır. Ülkemizde yürütme erki, yasama erkine hakimdir. Yargı erkine de hakimiyetinin sürmesi, ciddi demokrasi sorunlarına yol açar. Yargı erkinin bağımsızlığı, demokrasinin yaşaması ve içtenliği için zorunludur. Hem demokrasi hem de tarafsızlık için uzun soluklu da olsa, sabırla ve kararlılıkla yargının bağımsızlığı mücadelesinin sonuç alınıncaya kadar sürdürülmesi, bu maksatla yargı içi ve dinamiklerinin sürdürülmesi gerekir."
  Türkiye'nin, çoğu sorunlarını açık rejim ve bunun temeli olan ifade özgürlüğü ile aşacağını dile getiren Ok, çok sesliliğin olmadığı yerde, demokrasinin de olmayacağını vurguladı.
  "Elbette ülke sorunları, gündemdeki konularla ilgili konuşmalar, fikir açıklamaları ve tartışmalar yapılacak, öneriler sunulacaktır. Bu, demokratik rejimin gereği ve faziletidir" diyen Nuri Ok, ancak, ülkemiz ve insanımız üzerinde gizli açık projelere, toplumsal barışı bozmaya yönelik hareketlere destek mahiyetindeki sözler, eylemler ve etkinliklerden kesinlikle kaçınılması gerektiğinin altını çizdi.
  Kurumların karşı karşıya getirilmesi, çatıştırılması ya da doğrudan hedef alınıp yıpratılmasının, sonuçta devleti zayıf düşüreceğini belirten Ok, kurumlar için saygınlık, dolayısıyla güvenilirliğin ilk planda düşünülmesi gereken özellik ve amaç olduğunu, hukuka uygun ilkeli ve dürüst duruşun, "saynumun korunması gerektiğinin gınlık" anlamına geldiğini kaydetti.
  Demokrasi kültürü ve felsefesinde hoşgörü ve uzlaşının önemli yer tuttuğuna vurgu yapan Nuri Ok, "Özellikle sayısal çoğunluğa sahip kesimin, bu erdemlere sahip olması, demokrasinin işlerliği gerilim ve çatışmalara meydan verilmemesi için çok gereklidir. Dayatmaya demokraside yer yoktur. Uzlaşı kültürü gelişmemişse, demokartik olgunluk kazanılmamış demektir. Demokratik sistemde sayısal çoğunluğun her şey olmadığı, aksine anlayışın demokratik olmayacağı, demokrasinin içinin mutlaka evrensel değerlerle, ilkelerle, hukukla, özgürlüklerle doldurulması gerekeceği, bunlar olmadığı takdirde demokrasinin sözde kalacağı herkesçe bilinmektedir. Demokrasilerde halkın eğilim ve tercihi kadar, devlet kurumları, muhalafet, sivil toplum örgütü ve basının görüşlerine açık olmak, onlardan esinlenmek, uzlaşı kültürünün sonucudur. Aksi tavır dayatma işaretidir, sıkıntıların ve gerginliklerin kaynağı bu tavırdır" şeklinde konuştu.
  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, cumhurbaşkanının uzlaşı sağlanarak seçilmesinin de, demokrat tavrın sınavı olacağını savunarak, "Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk ulusunu temsil eden bu yüce ve saygın makama layık, işlevine ve temsil görevine uygun, anayasada yer verilen yemininde öngörülen nitelikler değer ve kültüre sahip ismin geniş alanda ve saydamlık içinde uzlaşı sağlanarak seçilmesi, demokrat tavrın sınavı olacağı bilinmelidir" ifadelerini kullandı.
  Sınavdan başarısız çıkılmasının, parlamenter sistemle bağdaşmayan, çok fazla yetkilerle donatılmış cumhurbaşkanını sürekli tartışmalı kılacağına ileri süren Ok, "Sınavda başarısız olunması, hem halkımızı hem cumhurbaşkanını hem de demokratik anlayışı rahatsız edecektir. Bu yüce makamın saygınlığının korunmasının birinci planda tutulacağı umudu, herkesin ve her kesimin beklentisidir. Sayısal çoğunluğun bu sınavdan başarıyla çıkması, bir anlamda demokratlığın, demokrasiye inancın bir göstergesi olacaktır" diye konuştu.
  Çoktandır uygarlık ve çağdaşlık değerlendirmesinde dinsel ölçütün yer almadığına vurgu yapan Ok, konuşmasının devamında ise şu ifadelere yer verdi:
  "Cumhuriyetin temel taşlarından olan laikliğin iki temel işlevinden ilki, din ve vicdan özgürlüğünü güvenceye almak, ikincisi devletin din kurallarından masum tutmaktır. Özgürlükler ancak demokrasi ortamında gelişebilir. Demokrasi geliştirmeden özgürlükleri genişletmek mümkün değildir. Demokrat kafa yapısı, demokrasi kültürü ve demokratik olgunluk, çağdaşlığın belirleyici unsurudur. Demokrasiye inanmayanların özgürlükçü olmaları mümkün değildir. Demokrasinin olmazsa olmaz kuralı, laikliğe inanmayanların da demokrat olmaları mümkün değildir. Laik, demokratik rejimi koruma ve geliştirmede herkesin görev ve sorumluluğu vardır. Duyarlılık, demokratik yöntemlerle eylemini korumaya kadar giden yoldur. Mücadeleyi halkın sahiplenmesi başarılı olmak için şarttır. Bu nedenle, demokrasi mücadelesini halka maletmeliyiz. Bu yapıldığında demokrasinin güçlendiği, demokrasi dışı hareketlerin zayıfladığı görülecektir. Etnik, bölücü, ayrılıkçı teröraynumun korunması gerektiğinin ün süldürüldüğü, demokratik laik Cumhuriyeti hedef alan sinsi kökten dinci oluşumların gerçek olduğu, bunların diğer etkenlerle birlikte yol açtığı toplumsal ve siyasal gerginliklerin had safhaya çıktığı günümüzde, her şeyden önce barış ve uzlaşıya ihtiyacımız vardır. Bunun için ön şart; demokrasinin ve insani değerlerin öne çıkarılması ve paylaşılmasıdır. Gerçekte bu değerler hoşgörü toplumuna götüren, bu ortamı hazırlayan değerlerdir."
  "Teröre karşı çıkmak, bırakın Türk insanını, milliyet ayrımı yapılmaksızın tüm insanların başta gelen görevidir. Teröre göz yummak, yarar beklemek terör kadar ağır insanlık suçudur" diyen Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok, "Marjinellerin ve köktencilerin başarı şansının hiç bulunmadığı açıkça ortada. Buna rağmen, antidemokratik hareketlere karşı tavizkar olmamak, sağlam ve kararlı duruş sergilemek ve her türli tedbiri almak, geleceği güvenle bakılmasını sağlayacak, kor, kaygı ve kuşkuları dağıtacaktır" ifadelerini kullandı.

 2. #2
  Onursal Üye alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını alos Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  Biliyordum unuttum
  Mesajlar
  4.705
  Tecrübe Puanı
  10603078

  Tanımlı

  doğru sölmeiş tabi ama az çok belli cumhurbaşkanız...allah sonumuzu hayır getirsin...

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-22-2008, 19:08
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-14-2007, 16:53
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-13-2007, 22:44
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-13-2007, 20:13
 5. Yargıtay'da aday belirleme seçimi yarın
  By Hüzün in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-11-2007, 11:33

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375