TÜRK - ERMENİ MUTABAKATININ 5 ANA BAŞLIĞITürkiye -Ermenistan Arasında "İlişkilerin Normalleşmesi" İçin Öngörülen "Yol Haritası"nın Ana Hatları Belli Olmaya Başladı.

Türkiye-Ermenistan arasında "ilişkilerin normalleşmesi" için öngörülen "Yol Haritası"nın ana hatları belli olmaya başladı.
Yukarı Karabağ sorunu ile ilgili ise, Ermenistan'ın beş bölgeden asker çekmesi, bir bölgeyi ise silahtan arındırıp gerekirse, daha sonra Minsk Grubu'na da danışılarak bölgeye BM Barış Gücü'nün yerleştirilmesi öngörülüyor. Ancak, Türkiye ile Ermenistan arasında varılan mutabakatın ana başlıkları ise şöye ifade ediliyor:

TARİH KOMİSYONU: İki ülke arasında soykırım iddialarının araştırılması için tarih komisyonunun kurulması ve bu komisyona üçüncü ülkelerin de katılabilmesi öngörülüyor.
KARŞILIKLI BÜYÜKELÇİLİKLER: İki ülke önce Tiflis Büyükelçilerini karşılıklı akredite edecek, daha sonraki süreçte ise Ankara ve Erivan’da Büyükelçilik açılacak.
KARS ANLAŞMASININ TANINMASI: Ermenistan, SSCB ile Türkiye arasında imzalanan Kars Anlaşması’nı aynen tanıyacak. Anlaşma yeniden müzakereye açılmayacak. SINIRLARIN AÇILMASI: İki ülke arasındaki sınırlar açılacak ve ticaret için gerekli ekonomik anlaşmalar tamamlanacak.
ANLAŞMALAR İÇİN MECLİS ONAYI: Yol haritasının uygulanmasına yönelik Meclis onayı gerektiren anlaşmalar ise TBMM’ye gelecek.

haberler.com