Polisten tazyikli su ile mücadele
Cengiz ÇOBAN - İSTANBUL DHA 1 Mayıs 2009

BU HABERİN DETAYI
TÜRK-İŞ Taksim'de
1 Mayıs’ın ilk resmi kutlamasında sendikalar ile İstanbul Valiliği, Taksim için günlerdir restleşiyordu. Bu sabah 1 Mayıs sakin başladı. Ancak saat 08.30 sıralarında Pangaltı'da polis göstericilere tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale etti. Türk-İş korteji Taksim Meydanı'nda. Polisin izin verdiği DİSK'li bir grup da Taksim'e doğru yürüyüşe başladı.

İLK MÜDAHALE PANGALTI'DA
POLİS GÖSTERİCİLERE BÖYLE MÜDAHALE ETTİ / VİDEO
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bugün ilk kez resmi tatil olarak, başta İstanbul, bir çok yerde kutlanacak. İstanbul Valiliği, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına izin vermemesine karşın DİSK bu sabah Taksim’e yürümek üzere Pangaltı’da ’makul bir sayıda’ toplanacaklarını duyurmuştu. Vali Muammer Güler, "Makul sayının çok çok üzerinde miting bir sayıyla gelinirse bu kanunsuz olur" uyarısı yapmıştı.

MAKUL SAYI
Çelebi, bu sabah DİSK binasının önünde yaptığı açıklamada 1 Mayıs kutlamalarının bu yıl 100. yıl dönümünün kutlanacağını belirterek, "Saat 10.00’da Pangaltı’da toplanacağız. Makul bir sayıda olacağız. Bu sayı diğer örgütlerle kıyaslanmamalı. Asla gerginliğin tarafı olmayacağız, en ufak şiddet içeren yaklaşımın içinde olmayacağız ve özüne uygun özgür ortamda Taksim’de olmak istiyoruz" diye konuştu.
PANGALTI'DA POLİS MÜDAHALESİ
Pangaltı'dan Taksim'e yürümek isteyen yaklaşık 500 kişilik gruba polis, tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale etti. Gözaltına alınan 2 kişi polis otobüsüne bindirildi. Ara sokaklara kaçan gruptakiler, polise taş atarak karşılık verdi.
Polis ile göstericiler arasındaki kovalamaca ara sokaklarda bir süre devam etti.

KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU
Vatan Caddesi'ndeki emniyet müdürlüğü yerleşkesinde İstanbul Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu başkanlığında oluşturulan kriz merkezinde, emniyet ve jandarma, MİT, belediye, sağlık yetkilileri ile diğer ilgili kuruluşların görevlileri yer alıyor.
Merkezde, Taksim, Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı, Kadıköy ve diğer bazı bölgelerden “MOBESE” ve gezici emniyet araçlarından elde edilen kamera görüntüleri inceleniyor.
Bu arada, çıkabilecek bir olaya müdahale için takviye polis ekiplerinin olay yerine sevk edilmesinde kullanılacak otobüsler de yerleşke bünyesinde bekletiliyor.
27 BİN POLİS
İstanbul'da 1 Mayıs'ta 27 bin polis görev yapıyor. Diğer illerden de İstanbul'a polis takviyesi yapıldı.


hurriyet