Hergün 12 saat bu yatakta yatmak zorunda

08 Nisan 2007 Pazar
Nevşehir'de sarılık hastalığına bağlı karaciğer yetmezliğiyle mücadele eden ve floresan lambalar ışığında yaşamak zorunda kalan 16 yaşındaki Şerife Yüksel, hayırsever vatandaşlardan yardım bekliyor.
Nevşehir'in Derinkuyu ilçesine bağlı Suvermez kasabasında yaşayan ve geçimini çiftçilikle kazanan bir ailenin kızı olan 16 yaşındaki Şerife Yüksel, 3 aylıkken sarılık hastalığına yakalandı. Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan kontroller sonrasında Criggler-Najjar Sendromu teşhisi konularak karaciğer yetmezliği olduğu belirtilen genç kız, 15 yıldır evinde özel olarak yapılmış bir yatakta yaşıyor. Üzeri tahtalarla kapatılarak özel bir düzenekle 6 adet floresan lamba yerleştirilen yatağa her gün 12 saat yatmak zorunda kalan genç kız, floresan lambaların ışıkları vücuduna gelmediği takdirde hastalığı ciddi boyutlara ulaşıyor.
Gözlerindeki ve yüzündeki sarılıklar dikkat çeken genç kız, arkadaşlarının okulda kendisiyle dalga geçtikleri için okula da gidemediğini belirtti. Okula gitmeyi ve dışarıda gezmeyi çok istediğini gözyaşları içerisinde anlatan Yüksel, "Bende okula gitmek istiyorum ancak arkadaşlarım beni dışlıyor. Büyüklerimden bana yardımcı olmalarını istiyorum. Artık dayanamıyorum" diye konuştu.
Genç kızın annesi Sıddıka Yüksel ise, herhangi bir sağlık güvenceleri olmadığı için kızlarını tedavi ettiremedikleri ancak kızının tedavisinin mümkün olduğunu öğrendiklerini söyledi. Bunun için hayırsever insanlardan yardım beklediğini ifade eden Sıddıka Yüksel, "Eskiden kızım küçüktü ama şimdi bir genç kız oldu. Dışarı çıkmak, oynamak ve okula gitmek istiyor. Buna karşın yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Mecburen ışıkların altında yaşamını sürdürüyor. Doktorlar ameliyat olmadığı takdirde hayatı boyunca kızımın bu ışıkların altında yaşaması gerektiğini söylediler" dedi.
MERT ÖZPAMUK -İHA