İnek kudurdu, köy 6 ay karantinaya alındı

08 Nisan 2007 Pazar
Balıkesir'in Burhaniye ilçesine bağlı Kuyumcu köyünde bir ineğin kuduz hastalığına yakalanarak ölmesi, köydeki tüm hayvanların aşılanmasına ve karantina tedbirleri uygulanmasına sebep oldu.
İlçeye 17 kilometre uzaklıktaki Kuyumcu köyünde bir ineğin kudurarak ölmesi köy halkının korkulu günler geçirmesine sebep oldu. Sezai Özkırlangıç'a ait inek, kuduz belirtileri gösterince başı kesilerek tahlil için İzmir Bornova Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Laboratuvarı'na gönderildi. İneğin kuduz olduğunun kesinleşmesi üzerine köydeki köpeklerle sığırlar kuduz hastalığına karşı aşılanırken, Kırlangıç ailesinin 5 ferdine de Burhaniye Devlet Hastanesi'nde kuduz aşısı yapıldı. Köye karantina konarak 6 ay süreyle hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı.
600 nüfuslu Kuyumcu köyüne giden İlçe Tarım Müdürlüğü'nde görevli veteriner Yavuz Gürel ve Zekeriya Şenol ile sağlık teknikerleri Emin Yıldırım ve İsa Yıldız, köyde bulunan 60 köpek ile 110 baş sığırı kuduz hastalığına karşı aşıladı. Karantina tedbirleri uygulanmaya başlanan köye 6 ay süreyle canlı hayvan giriş ve çıkışının yasaklandığı bildirildi.
ALİ TALAY -İHA