Papa 16. Benedikt, Ortadoğu turu çerçevesinde geldiği İsrail'de, iki devletli çözüme desteğini yineledi.

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus, Ürdün Kraliyet Havayollarına ait bir uçakla saat 11.00'de İsrail'e geldi. Papa, İsrail ve Filistin'de 5 gün süreyle Hristiyanlığa ait kutsal merkezleri ziyaret edecek.

Amman'dan Tel Aviv'in uluslararası Ben Gurion Havalimanına inen Papa 16. Benediktus'u taşıyan uçağın ön tarafına, İsrail'e inişi sırasında İsrail ve Vatikan bayrakları asıldı.

Papa'yı havaalanında Cumhurbaşkanı Şimon Peres devlet töreniyle karşıladı. Törende Başbakan Benyamin Netanyahu, Vatikan, Hristiyan, Müslüman ve Dürzi dini toplum liderleri ve diğer protokol üyeleri bulundu.

Papa havaalanında yaptığı konuşmada, İsrail-Filistin sorununda iki devletli çözüme olan desteğini yineledi.

Meclis Başkanı Reuven Rivlin ile hahambaşları Şlomo Amar ve Yona Metzger törende yer almadı. Rivlin'in Papa ile akşam saatlerinde Kudüs'te Soykırım Anıt ve Müzesini ziyareti sırasında kısa bir süre bir araya geleceği bildirildi. Rivlin, "Papayı boykot etmediğini, ancak kendi programındaki önceliklere göre davrandığını" belirtti.

Karşılamada bulunmayan Aşkenazi ve Sefarad Hahambaşları Şlomo Avar ile Yona Metzger'in Papa ile ilgili 4 ayrı toplantıya davet edildikleri, ancak şimdilik sadece birine katılacaklarını bildirdikleri, diğerlerine katılımı ise değerlendikleri ifade edildi. Her iki hahambaşının yarın Papa'yı sadece Hahambaşılığın eski merkezinde ağırlayacakları kesinleşmiş bulunuyor.

16. Benediktus'un Soykırım Anıt ve Müzesini ziyareti sırasında, soykırımdan kurtulan 6 Yahudi de hazır bulunacak.

GAZZE'DEN TEPKİ: ZİYARET İŞGALE BİR HEDİYE
Gazze'deki Filistinli siyasi gruplardan İslami Cihad, Papa'nın İsrail ziyaretini "Filistin halkının acılarını hiçe sayan bir ziyaret" ve "işgale bir hediye" olarak değerlendirdi.

İslami Cihad, "Papanın Hz. Muhammed'e ve İslam'a karşı geçmişte suç işlediğini ve bunlardan dolayı da resmi bir özür dilemediğini" savundu.

Öte yandan İsrail polisi, Papanın ziyareti öncesi, Doğu Kudüs'teki Ambassador otelinde Filistin Yönetimi tarafından düzenlenen basın merkezini basarak, burada Papa ziyaretiyle ilgili bilgilendirme toplantısını dağıttı. Basın merkezinin İsrail İç Güvenlik Bakanı Yitzak Aharanovitch tarafından verilen emirle kapatıldığı belirtilirken, Filistin Başbakanı Selam Feyyad'ın danışmanlarından Hatim Abdülkadir, "Papa Doğu Kudüs'e geldiğinde bizim sorumluluğumuz altında" diyerek, "Eğer (İsrailli) bakanlar ve İsrailliler, basın merkezini kapatarak, bizim hazırlıklarımızı önleyeceklerini düşünüyorlarsa, büyük yanlış içindeler" dedi.

PAPA'YI İSRAİL'DE TUTUN
İsrailli aşırı sağ eylemcilerden Baruh Marzel ile İtamar Ben-Givir ise, Kudüs mahkemesine başvurarak, Papa 16. Benediktus hakkında çıkış yasağı uygulanmasını istediler. Her iki aşırı sağ eylemci, Papanın yaklaşık 2000 yıl kadar önce yağmalanan Tapınak'tan alınan "7 Kollu Şamdan" ile diğer eşyaları geri verinceye kadar İsrail'de alıkonulmasını istiyor.

Kaynak : internethaber.com