Halis Toprak'ın Yeniköy'deki eski Carlton Oteli arsası yarın yeniden TMSF'de satışa çıkartılacak

09 Nisan 2007 Pazartesi
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Toprak Grubu'na ait Sarıyer Yeniköy'deki eski Carlton Oteli arsasını yarın yeniden satışa çıkartacak.
Muhammen bedeli 49 milyon 562 bin 613 YTL olan eski Carlton Oteli arsasının ihalesi, TMSF'nin Esentepe'deki binasında açılacak.
3 Nisan 2007 tarihindeki ilk ihaleye katılan olmamıştı.
TMSF yetkilileri, ihaleye ilginin olduğunu, çok sayıda yatırımcının ihaleyi sorduğunu belirtti.
Basında yer alan ''arsa imar problemine takıldı'' haberlerinin de gerçeği yansıtmadığını ifade eden yetkililer, Carlton Otelinin imara engel durumunun söz konusu olmadığını kaydetti.
Arazinin turizm konaklama alanı olduğunu söyleyen yetkililer, ''Halis Toprak'a ait proje ile ilgili çalışmalar da Anıtlar Yüksek Kurulu'nda devam ediyor. Projede ihaleye çıkartılan tüm parsellerin üzerinde dış görünüşü aynı fakat içinde residance ve arsalar arası alt geçit bağlantısı olan yüzme havuzlu ve diğer sosyal tesisleri bulunan bir turizm merkezi yapma projesi var. Bu projeyi Halis Toprak Anıtlar Yüksek Kuruluna, Boğaziçi İmar Müdürlüğüne sunmuş ve onayı ile ilgili çalışma sürüyor. Projenin onaylanması durumunda arsanın değeri daha da artacak. Yanan Carlton otelinin yerine aynısının yapılması hususunda herhangi bir problem söz konusu değil'' dedi.
Yetkililer, ikinci açık arttırmada da herhangi bir alıcı çıkmaması durumunda, TMSF'nin, alacağına mahsuben gayrimenkulü kendisinin alacağını bildirdi.
Üzerinde otel yapma izni bulunan Boğaz kıyısındaki toplam arsa alanı 6 bin 674 metrekare olan gayrimenkulün çevresinde Sait Halim Paşa Yalısı'nın yanı sıra Ayanikola Kilisesi ve bitişik nizam konutlar bulunuyor.