Erdoğan'dan, ''Diyarbakır'a karışırım'' diyen Barzani'ye: ''Haddini aştın. O sözler seni ezer''

09 Nisan 2007 Pazartesi
Erdoğan'dan Barzani'ye sert yanıt: Bu sözlerin altında kalır
Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin Başkanı Mesud Barzani'nin, Türkiye'nin Kerkük'e müdahalesi halinde kendilerinin de Diyarbakır'a müdahale edeceği, Türkiye'deki 30 milyon Kürt için harekete geçecekleri şeklindeki açıklamalarına, Başbakan Erdoğan sert bir dille yanıt verdi. Erdoğan, "Barzani haddine tecavüz etmiştir. Altından kalkamayacağı sözler söylemiştir. Bu ifadelerle kendini tatmin ediyorsa onu bilemem. Türkiye Cumhuriyeti'nin bu tür tatminlere ihtiyacı yok. Barzani yine haddini aşmıştır ve bu sözlerin altında kalır" dedi.
Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, şunları söyledi: "Barzani görüşmemizde, 'Medya üzerinden konuşmasak çok isabetli olur' demişti. Ben kendilerine birşeyler izah ettim. Fakat görünen o ki bu sözlerinde yine duramadılar, yine duramayacaklar. Ama ben şunu tavsiye ederim. Altından kalkamayacakları sözler söylemesinler. Yerlerini konumlarını çok iyi tespit etmeleri gerekir. Sonra bu sözlerin altında ezilirler. Türkiye ile sınırdaş olan Kuzey Irak şu anda attığı bu adımlarla çok ciddi yanlışlar yapmakta. Ve bunun bedeli onlar için çok ağır olur. Biz tarihi asırlara dayanan bir devletiz, bırakın Kuzey Irak'ı Bağdat'a kadar nasıl bir tarih geçirmişiz tüm tarih bilir. Bu bakımdan bu ifadeleri kullanırken çok dikkatli kullanmak lazım. Ne yazık ki Barzani burada yine haddine tecavüz etmiştir, haddini aşmıştır. Ve bu ifadelerle kendini tatmin ediyorsa bilemem ama Türkiye'nin böyle tatminlere ihtiyacı yok. Bu sözlerin altında kalmamaları gerekir, buraya dikkat etmelerinde büyük fayda var"

BAKANLAR KURULU'NDA DA GÖRÜŞÜLECEK

Barzani'nin açıklamalarının şu saatlerde toplanan Bakanlar Kurulu'nda ve yarın toplanacak Milli Güvenlik Kurulu'nda da ilk gündem maddesi olarak ele alınması bekleniyor. Bakanlar Kurulu toplantısında Abdullah Gül'ün bilgi vermesi ve açıklamaların kapsamlı bir biçimde değerlendirilmesi bekleniyor. Toplantı sonunda da Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek bir açıklama yapacak.

MGK'DAN SERT CEVAP BEKLENİYOR

İç ve dış tehdit değerlendirecek olan MGK’da gündemi IKDP lideri Barzani’nin son açıklamalarının belirlemesi bekleniyor. Kurul’da Barzani’nin açıklamaları çerçevesinde Irak konusu ele alınırken Barzani’nin açıklamalarına yanıt verileceği de belirtiliyor.