Görev başında gözünü kaybeden polis, tazminatı geri ödedi, haksızlığa karşı AİHM'e gidecek

09 Nisan 2007 Pazartesi
Görev başındayken, alkollü sürücünün ekip otosuna çarpması sonucu ağır yaralanan ve sol gözünü kaybeden trafik polisi memuru, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden aldığı tazminatı Danıştay kararı ile 13 bin YTL olarak geri ödedi. Emekli Sandığı da "vazife malulü" kapsamından çıkartılan memurun hem maaşını düşürdü hem de 6 yıllık fazla ödeme için maaşına haciz koydu.
Trafik polisi memuru Mehmet Emelce’nin (44), yaşamındaki talihsizlikler, 2000 yılının mayıs ayında, Adapazarı’nın Adnan Menderes Caddesi’nde, sabaha karşı
meydana gelen trafik kazası sonrasında başladı.
Emelce, alkollü olduğu belirlenen R.Y’nin (27) kullandığı 34 RGR 93 plakalı otomobilin, 54 A 5452 plakalı devriye görevi yaptığı polis otomobiline çarptığını ve kendisiyle birlikte iki polis memurunun yaralandığını belirtti.
Ağır yaralandığı kazada sol gözünü kaybettiğini ifade eden Emelce, şöyle devam etti:
"Zor günler o zaman başladı. Trafik polisinin asayiş görevi yapmadığı gerekçesiyle tazminat ödenmeyince dava açtım. Mahkeme kararı ile 12 bin YTL tazminat aldım ve malulen emekli oldum. Ancak, Danıştay, yerel mahkemenin kararını iptal etti. Emniyet Genel Müdürlüğü ödediği parayı yasal faizi ile geri istedi. 13 bin YTL olarak ödemek zorunda kaldım." Emelce, bin 40 YTL olarak aldığı aylığının bu sürecin ardından 800 YTL’ye düşürüldüğünü belirterek, "19 Mart 2007 tarihinde Emekli Sandığı’ndan yapılan tebligatla ne yapacağımızı şaşırdık. Şimdi de ’vazife malulü’ kapsamından çıkarıldığım bildirilerek, 6 yıldır ödenen fazlalıkla ilgili 11 bin 260 YTL borç çıkartıldı. Maaşım düştüğü gibi bir de dörtte birine tahsilât için el konuldu" dedi.
Evli olduğunu ve biri engelli iki çocuğunun bulunduğunu belirten Emelce, Ankara Bölge İdare Mahkemesine dava açacağını belirterek, "Mağdur edildiğime inanıyorum. Ancak, böylesine bir durumla karşılaşmak zoruma gidiyor. İstemeden de olsa iç hukuk yolları tükenirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuruda bulunacağım" şeklinde konuştu.
Emelce, 2005 yılında kendisine "Devlet Övünç Madalyası Beratı" verildiğini ve bununla gurur duyduğunu, ancak, artık yaşadığı talihsizliklerin son bulmasını ümit ettiğini, yetkililerden soruna çözüm bulunmasını beklediğini sözlerine ekledi.