Rusya’da biraraya geldi. Putin, Dağlık Karabağ sorununu tarafların çözeceğini, büyük devletlerin de sadece garantör olacağını söyledi.


Başbakan Erdoğan dün Rusya Başbakanı Vladamir Putin’in davetlisi olarak Rusya’ya gitti.

Erdoğan, dün Rusya’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada Türkiye-Ermenistan sınırının kapalı olmasının Dağlık Karabağ ile alakalı olduğunu oraya yapılan müdahaleler sonucunda kapıların kapatıldığını belirterek, “Bu sebep ortadan kalmadıkça biz de kapılarımızı açamayız” demişti.
Erdoğan-Putin 2 saat 40 dakika görüştü

Dün, Başbakan Erdoğan ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Riviera Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi. İşte bu basın toplantısında, Karabağ konusu yeniden gündeme geldi ve bölgenin en önemli aktörü Rusya'nın Başbakanı Putin de konuya bakışını açıkladı.

Riviera Sarayı'ndaki görüşme, 2 saat 40 dakika sürdü.

İşte Karabağ hakkındaki açıklaması

Putin bir gazetecinin sorusu üzerine, Dağlık Karabağ sorunu gibi birçok bölgesel konuyu da görüşmede ele aldıklarını belirterek, "Bizim bu konudaki görüşümüz, tarafların bu ihtilaf konusunda karşılıklı kabul edebilecekleri bir anlaşmaya ulaşmaları. Sorununu taraflar çözecek, büyük devletler de garantör olacak. Tarafların kabul edeceği bir çözüm konusunda da Minsk sürecine dahil olan ülkeler, sadece yardımcı olurlar. Bu ülkeler gerekirse varılacak bir anlaşmanın garantörü de olabilirler, Türkiye ve Rusya, bu soruna en kısa sürede çözüm bulunmasını istiyor. Bu konuda iki ülke de gerekeni yapmaya hazır" yanıtını verdi.

Erdoğan ile çok iyi ilişkilerimiz var

Vladimir Putin, bir gazetecinin, iki ülke arasında üst düzeydeki iyi ilişkilere karşın, alt seviyelerde dönem dönem yaşanan sıkıntıların nasıl ortadan kaldırılacağına dair sorusu üzerine şu karşılığı verdi.

"Erdoğan ile çok iyi ilişkilerimiz var. Bu iyi ilişkilerin sonuçlarından biri de biz Türkiye'nin birinci ticari partneri olduk. Türk müteahhitlerin Rusya'da aldığı 10 milyar dolarlık iş var. Bu bir sonuç değil de nedir...

Uluslararası konulara gelince son 6 yıl boyunca Türkiye'nin bazı ortakları çeşitli nedenlerle her kış, gazı kesiyorlar. Biz de her kış Türk dostlarımızın talebi üzerine, Türkiye'ye, verdiğimiz gazın miktarını önemli oranda artırıyoruz. Bu şekilde Türkiye'deki fabrikaların ve iş yerlerinin çalışmasını sağlıyoruz. Sosyal hayatın aynı şekilde devam etmesini sağlıyoruz. Tabii ki alt kısımlarda birtakım sorunlar çıkıyor. Bu da son derece normal, ancak iş yapıyorsanız sorun çıkar. İş yapmazsanız sorun çıkmaz. Erdoğan ile gümrükler konusunda yaşanan sıkıntıyı görüştük ve buna ilave bir dikkat verdik. Alt kurumlarda bu tip sıkıntılar olabilir, ancak bürokrasiye karşı birlikte mücadele edeceğiz."

Yakında Türkiye'ye geliyor

Başbakan Erdoğan da aynı soru üzerine, Putin'i Türkiye'ye davet ettiğini belirterek, "Kendisiyle en kısa sürede Türkiye'de görüşeceğiz ve ikili ilişkilerimizin son durumunu da çek ederek geleceğe dönük adımlarımızı atacağız" dedi.

Petrol, gaz, elektrik ve atom enerjisi


Rusya Başbakanı Putin de yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda çok olumlu şekilde geliştiğini belirterek, özellikle Ankara anlaşmasının imzalanmasından sonra geçen sürede ilişkilerde çok büyük ilerleme sağlandığına dikkat çekti.

Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ticaret hacminin 35 milyar dolar dolayına geldiğine dikkati çeken Putin, "Bununla yetinmiyoruz, daha ileri seviyeleri hedefliyoruz. Karşılıklı yatırımlar konusunda da aynı seviyede bir gelişme söz konusu. İlişkilerimizde bu tatminkar tablonun devam etmesini istiyoruz” diye konuştu.

Putin, ticaret hacminde bu yılın ilk çeyreğinde küresel ekonomik kriz yüzünden geçen yıla kıyasla bir düşüş olduğunu belirterek, Erdoğan ile görüşmesinde ekonomik krizin olumsuz etkilerinin nasıl giderilebileceği konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Rusya ve Türkiye ilişkilerinin odağını petrol, gaz, elektrik ve atom enerjisi konularının oluşturduğunu belirten Putin, görüşmede ayrıca bölgesel ve uluslararası konuları ele aldıklarını, iki ülkenin bu konudaki birçok görüşünün örtüştüğünü vurguladı.

Rusya, Türkiye'nin bir numaralı ticaret partneri

Putin, "Batı koridorundan (Ukrayna üzerinden Batı Trakya'ya gelen Rus gazı) verilen 6 milyar metreküplük gaz sözleşmesi sona eriyor. Sözleşmenin uzatılması konusunda çalışmalar başlatıldı" dedi.

Vladimir Putin, "Bize göre 34, Türkiye'ye göre 35 milyar dolarlık bir ticaret hacmi var. Rusya, Türkiye'nin bir numaralı ticaret partneri haline geldi. Bizim açımızdan da Türkiye 5. büyük ticaret partneri haline geldi. Enerji ilişkilerinin çeşitlendirilmesine önem veriyoruz. Erdoğan ile atom enerjisi konusunu görüştük. Türkiye, Almanya gibi bir ülkenin önüne geçerek, Avrupa'da Rus gazını en fazla tüketen 3. ülke haline geldi. Türkiye geçen yıl 24 milyar metreküp gaz ihraç etti. 2015 yılında da bu miktar 35 milyar metreküpe çıkarılacak" diye konuştu.


. . .

Kaynak: hurriyet.com.tr