Bu Ülkede Terör Bitti, Darısı Türkiye'nin Başına


Sri Lanka CumhurbaşkanıMahinda Rajapaksa, Ülkesinin Terörizmden Kurtulduğunu Bildirdi. Zafer İlan Eden Rajapaksa, Birlik Çağrısı Yaptı.

Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa, ülkesinin terörizmden kurtulduğunu bildirdi. Zafer ilan eden Rajapaksa, birlik çağrısı yaptı. Parlamentoda yaptığı ve televizyonlardan naklen yayınlanan konuşmasında Rajapaksa, ''25 yıllık iç savaşın ardından ordumuz, ülkemizi Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları'ndan kurtardı. Terörizminden tamamen kurtulduk ve ülkenin bütününde hâkimiyet sağladık'' dedi.

Tamil Kaplanları'nın yenilmesinin ardından ilk kez ülkenin tamamının seçilmiş hükümetin yönetimi altında birleştiğini belirten Sri Lanka lideri, yabancı yatırımcıları savaşla yıkılan bölgede yatırım yapmaya çağırdı.

ÖRGÜT LİDERİ HALA HAYATTA OLABİLİR
Sri Lanka'da, askerler tarafından öldürüldüğü söylenen Tamil gerillalarının liderinin hayatta olduğu iddia edildi.
TamilNet adlı internet sitesinde, örgütün kurucusu Vellupillai Prabhakaran'ın hayatta olduğu öne sürüldü. Sitede, örgütün diplomatik yetkilisi Selvarajah Pathmanathan'ın, ''Bütün dünyadaki Tamillere, değerli liderimiz Vellupillai Prabhakaran'ın hayatta ve güvende olduğunu bildirmek isterim'' şeklindeki ifadeleri yer aldı.
Gerillara teslim olmak yerine intihar etme yaklaşımını benimseten 54 yaşındaki Prabhakaran, canlı ele geçmeyeceğine ant içmişti.

HALK, BOMBA TEHDİDİNİN SON BULDUĞUNA İNANIYOR
Sri Lanka ordusu, isyancı grup Tamil Kaplanlarına karşı çeyrek yüzyılı aşkın bir süredir devam eden savaşta nihai zaferini dün ilan etmişti. Ordunun tüm askeri operasyonların artık sona erdiğine dair açıklaması ardından başkent Colombo caddelerinde kutlamalar yapıldı.
Bbc'nin haberine göre, pek çok kişi ordunun yaptığı açıklamadan sonra artık uzun yıllar boyunca birlikte yaşamaya alıştıkları bomba tehdidinin kesin olarak son bulduğuna inanıyor.
Nihai savaşın geçtiği ve ülkenin kuzeyinde bulunan bölgeye medyanın girmesine izin verilmiyor. Sri Lanka televizyonu, yükselen duman bulutlarını, çadırlarda yaşayan mültecilerin durumunu, aylarca bu bölgede mahsur kalıp büyük bir travmayı geride bırakan ve sıkışıp kaldıkları yerlerden ancak dışarı çıkabilen Tamil sivillerini gösteriyor.
Orduya göre çatışmanın son saatlerinde 300 isyancı öldürüldü. Son iki günün ardından herhangi bir isyancının sağ kaldığına dair bir haber yok. Birleşmiş Milletler ise savaş bölgesinde ciddi bir biçimde yara almış olan çok sayıda sivilin çatışmaların son saatlerinde ölmüş olabileceğinden kaygılı.

(CİHAN)