Güney Kore eski cumhurbaşkanı Roh Mu-hyun, aile üyelerinin milyonlarca dolarlık rüşvet aldığı iddialarıyla ilgili ifade verdikten bir ay sonra intihar etti. 2008’de görevi bırakıp yerleştiği köyünde uçurumdan atlayan Roh, ailesine bıraktığı notta, "Lütfen üzülmeyin. Yaşam ve ölüm aynı şey değil mi" dedi.

GÜNEY KORE eski cumhurbaşkanı Roh Mu-hyun, görev süresinin ardından yerleştiği Bongha köyünde dün intihar etti. 2003-2008 yılları arasında Cumhurbaşkanı olan Roh, evinin arkasındaki dağ yolunda yürüyüşe çıkıp, yerel saatle sabah 6:40’da bir uçurumdan atladı. 62 yaşındaki Roh, güneydeki Busan şehrinde kaldırıldığı hastanede 9:30’da öldü.

Roh’un köydeki evinde bulunan bilgisayarında, ailesine bıraktığı şu not bulundu: "Lütfen üzülmeyin. Kimseyi suçlamayın. Kader bu. Yaşam ve ölüm aynı şey değil mi? Çok zordu. Birçok insanın başına dert oldum. Lütfen cesedimi yakın. Köyde benim için küçük bir mezartaşı dikin."

İnsan hakları uzmanı bir hukukçu olan Roh, ABD ve Japonya’dan bağımsız bir politika vaadiyle, internetten organize olan gençlerin de desteğiyle iktidara gelmişti. 2007’de K. Kore lideri Kim Jong-il ile tarihi bir zirvede buluşan Roh, "yolsuzluk karşıtı dürüst başkan" imajına sahipti. Görevi sona erince, köyüne yerleşti. Yeteneksizlikle suçlanmasına rağmen onu ziyaret eden kalabalıklar, köyü turistik merkez haline getirdiler.

Savcılığa ve basına tepki

Skandalın merkezinde Roh’un karısı da dahil yakın aile üyeleri yer alıyordu. Tutuklanması gündeme gelen Roh, ailesi adına özür dileyip kendisinin rüşvet almadığında ısrar etti. Roh’un halefi olan mevcut Cumhurbaşkanı Kim Dae-Jung da, "Büyük şok ve üzüntü içindeyim. Aile üyeleri hakkında her gün basına sızan iddiaların yarattığı baskıya artık dayanamadı" dedi.

Ayakkabı üreticisinden karısına 1 milyon $

SAVCILIK iddianamesine göre, Roh’un karısı bir ayakkabı üreticisinden 1 milyon dolar almış, aynı şahıs, yeğeninin kocasına da 5 milyon dolar ödemişti. Roh’un ağabeyi de resmen suçlanıyordu. Tüm rüşvet, ailenin ABD’deki özel harcamalarında kullanılmış, faturalar yok edilmişti. Ailesi adına özür dileyen Roh, geçen ay sorgulandıktan sonra şu açıklamayı yapmıştı: "Ahlaki zeminimi yitirdim. Utançtan mahvoldum. Milletin önünde boyun eğmem ve özür dilemem şart. Artık Roh ismi, uğruna mücadele ettiği değerlerin simgesi olamaz. Beni terkedebilirsiniz. ."


_____________

hurriyet.com.tr