A.A
İran'da 12 Haziranda yapılacak 10. dönem cumhurbaşkanı seçimlerinde adaylar, "renkler" konusunda da yarışıyor.İran seçim tarihinde adayların ilk kez belli renkleri sembol olarak kullanmasıyla taraflar arasındaki yarış, "renkler"in mücadelesine dönüştü.

Reformcu aday Mir Hüseyin Musevi cephesi afiş, pankart, döviz ve broşürlerde beyaz ve yeşil renkleri kullanırken, yine başka bir reformcu aday olan Mehdi Kerrubi taraftarları sadece beyazı tercih ediyor.

İslam'da kutsal kabul edilen yeşili Musevi taraftarlarına kaptırdıktan sona kırmızıyı sembol olarak seçen muhafazakar aday Mahmud Ahmedinejad taraftarları, karar değiştirerek İran bayrağının renkleri olan kırmızı, beyaz ve yeşili aynı anda kullanma kararı aldı.

Diğer Muhafazakar aday Muhsin Rızai cephesi ise seçim kampanyalarında herhangi özel bir sembol ve rengi kullanmamaya karar verdi.

Bu arada bazı milletvekillerinin, taraftarı olduğu adayı desteklemek için bazı sembolleri yakalarına taktıkları belirtiliyor.

Halktan ise özellikle gençler, taraftarı oldukları adayın renklerini sembolize eden bileklik ve bandaj takarak, ayrıca tişört giyerek seçim kampanyasına katılıyor.hurriyet