"Türkiye Sarkisyan'ı Kandırdı"


Ermenistan Eski Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan, Ermeni Yönetiminin Türkiye'nin Oyununa Geldiğini İddia Ederek, "Türkiye Ermenistan'ı Kandırdı." Dedi.

Ermenistan eski Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan, Ermeni yönetiminin Türkiye'nin oyununa geldiğini iddia ederek, "Türkiye Ermenistan'ı kandırdı." dedi. Eski Cumhurbaşkanı, yeni muhalif lider Ter-Petrosyan Ankara'nın diplomatik olarak attığı adımlarla, ABD'nin yeni başkanı Barack Obama'nın 'soykırım' ifadesini kullanmasını engellediğini savundu.
Rus Trud gazetesine açıklamada bulunan Ter-Petrosyan, Ankara ile görüşmelerin başladığı ilk günden itibaren iktidara uyarıda bulunduklarını kaydederek, "Türkiye'nin Yukarı Karabağ sorununun çözülmeden, Ermeni-Türk ilişkilerinde çözüme yönelik adım atmayacağı hususunda uyarılarda bulunmuştuk. Maalesef iktidar, Ankara ile diplomatik ilişkilerin kurulması ve sınırın açılmasını Azeri-Ermeni ilişkilerinden bağımsız olabileceğini varsaydı. Bunun üzerine de çok yanlış bir adım atarak, geçmişin incelenmesi için ortak bir tarih komisyonunun kurulmasına yeşil ışık yaktı." eleştirisi getirdi.
Ermeni yönetiminin bu şekilde attığı adımın 'soykırım gerçeğinin' inkarı anlamına geldiğini savunan Ter-Petrosyan, Ermeni halkının iktidarın bu tavrını affetmeyeceğini iddia etti. Sarkisyan'ın Türkiye karşısında ilkesiz adımlar attığını iddia eden Ter-Petrsoyan, "Bu adımlara rağmen Sarkisyan kandırıldı. Türkiye görüşme sürecini, gelecekte soykırımın uluslararası alanda tanınmasını ve özellikle ABD Başkanı Barack Obama'nın "soykırım" sözcüğünü kullanmasının önünü kesmek için kullandı." şeklinde konuştu.
-KOÇARYAN'A RUS FİRMASINDA İŞ BULUNDU
Bu arada Ermenistan eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'a Rus AFK Sistem isimli telekomünikasyon şirketinde iş bulundu. Rus Kapital gazetesine göre, şirketin yeni yönetim kurulu üyeleri arasında Koçaryan'ın ismi de geçiyor. Toplam 13 kişinin olacağı AFK Sistem yönetim kurulu üye heyeti 27 Haziran'da onaylanacak. Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Vladimir Yeftuşenkov, aday üyeler arasında Koçaryan'ın isminin yer aldığını belirtti.
Şirket basın bürosundan yapılan açıklamada, "Koçaryan şirketimize ait temsilciklerin faaliyet gösterdiği Bağımsız Devlet Topluluğu (BDT) piyasasını iyi tanıyor. Kendisi uluslar arası işbirliği deneyimine ve Rusya ve yurtdışındaki iş dünyasında büyük saygınlığa sahip bir insan." denildi.
Şirkette telefon şirketleri MTS'nin yüzde 53,1 ve Komstar-OTS'nin de yüzde 50,9 hissesi bulunuyor. Komstar-OTS ise Ermenistan'ın ikinci büyük cep operatörü K-Telekom'un ve İnternet şirketi Kornet'in büyük hissedarları. Daha önce de Rus basını, Ermenistan eski lideri Koçaryan'ın Gazprom'a üst düzey makama getirileceğini iddia etmişti. (CİHAN)