+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Düşen Uçağın Enkazı Bulundu...

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Düşen Uçağın Enkazı Bulundu... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Isınan Üye yu-jin Buraların yabancısı yu-jin - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2009
  Bulunduğu Yer
  hayalEt
  Mesajlar
  18
  Tecrübe Puanı
  182

  weeping Düşen Uçağın Enkazı Bulundu...

  Brezilya Açıklarında Kaybolan, Fransız Havayolu Şirketi Air -France Uçağına Ait Olduğu Sanılan Bazı Enkaz Parçalarının Tespit Edildiğini Bildirdi.

  Brezilya açıklarında kaybolan, Fransız havayolu şirketi Air-France uçağına ait olduğu sanılan bazı enkaz parçalarının tespit edildiğini bildirdi.

  Hava kuvvetleri sözcüsü, aralarında koltukların da olduğu "küçük enkaz parçalarının", Brezilya'nın Fernando de Noronha adasının 650 km kuzeydoğusunda bulunduğunu belirtti.


  Kaynak: Sabah

  Haber Yayın Tarihi: 02.06.2009 15:58
  Konu GönüL tarafından (06-02-2009 Saat 17:56 ) de değistirilmistir. Sebep: haber kaynağı eklendi

 2. #2
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374773

  Tanımlı Ce: Düşen Uçağın Enkazı Bulundu...

  Brezilya Hava Kuvvetleri sözcüsü Jorge Amaral, Brezilya'nın Fernando de Noronha adasının 650 kilometre kuzeyinde bulunan enkazda bir uçak koltuğu, bir cankurtaran ceketi, metal parçalar ve yakıt kalıntıları tespit edildiğini söyledi.

  Amaral, uçağın Atlas Okyanusu üzerindeki güzergahında tespit edilen iki ayrı enkazda herhangi bir yaşam belirtisi tespit edilemediğini de belirtti.

  Amaral, enkazın bulunduğu yerin, uçaktan son sinyalin alındığı noktanın sağ tarafında olduğunu belirterek, uçağın belki de geri dönerek Fernando de Noronha adasına inmeye çalıştığını, fakat bunun sadece kendi varsayımı olduğunu ifade etti.

  Amaral, tespit için enkazdan bazı parçalar alınıp incelenene kadar yetkililerin, enkazın uçağa ait olduğunu doğrulayamayacaklarını vurguladı.

  Brezilya askeri gemilerinin enkaz bölgesine çarşamba gününden önce ulaşmasının beklenmediği de kaydedildi.

  Paris'e gelmek için Brezilya'nın Rio De Janerio kentinden havalanan uçak dün kayıplara karışmıştı.Uçağın son olarak türbülanstan kurtulmasının ardından elektrik hatlarına kısa devre olduğuna dair bilgi verdiği ve sonra radardan kaybolduğu bildirildi.

  UÇAKTA BİR TÜRK YOLCU BULUNUYORDU
  Eskişehir Anadolu Üniversitesi (EÜ) Devlet Konservatuvarı Arp Bölüm Başkanı ve Arp sanatçısı 37 yaşındaki Fatma Ceren Necipoğlu da Brezilya'nın başkenti Rio de Janerio kentinden Paris'e giderken kaybolan uçakta bulunuyordu.

  Rio'da iki konser veren Necipoğlu Paris üzerinden Türkiye'ye dönecekti.

  "228 KİŞİDEN ÜMİT KESİLDİ"
  Air France havayolu yetkilileri bu sabah, dün Rio de Janeiro'dan Paris'e gitmek için havalanan ancak 4 saat uçtuktan sonra elektrik arızası sinyali gönderen uçaktan ümidi kestiklerini, hayatta kalanların olmasının beklenmediğini açıklamıştı.

  Uçağın motorlarının elektrik sistemi General Electric tarafından donatılmıştı.Brezilya açıklarında kaybolan Fransız hava yolu şirketi Air France'a ait uçaktaki mürettebattan birinin Brezilyalı olduğu bildirildi.

  Air France hava yolu şirketi, ilk yapılan açıklamaların aksine, uçaktaki 12 mürettebatın tümünün Fransız değil, 11'inin Fransız, birinin Brezilyalı olduğunu duyurdu.

  Şirketin Genel Müdürü Pierre-Henri Gourgeon, bu farklı açıklamaların, uçaktaki birçok kişinin çifte vatandaşlık durumundan kaynaklandığını belirtti.

  Çifte vatandaşların durumu da göz önüne alınmasından sonra uçaktaki 228 kişinin milliyetleri şu şekilde açıklandı:

  "72 Fransız, 59 Brezilyalı, 26 Alman, 9 Çinli, 9 İtalyan, 6 İsviçreli, 5 Lübnanlı, 5 İngiliz, 4 Macar, 3 İrlandalı, 3 Norveçli, 3 Slovak, 2 İspanyol, 2 Faslı, 2 Polonyalı, 2 Amerikalı, 1 Güney Afrikalı, 1 Arjantinli, 1 Avusturyalı, 1 Belçikalı, 1 Gambiyalı, 1 İzlandalı, 1 Filipinli, 1 Rumen, 1 Rus, 1 Türk, 1 Kanadalı, 1 Estonyalı, 1 Hollandalı, 1 İsveçli, 1 Danimarkalı, 1 Hırvat."

  Önceki açıklamalarda, 12 kişilik mürettebatın tümünün Fransız olduğu, uçakta mürettebat dahil 73 Fransız, 58 Brezilyalı, 26 Alman, 9 Çinli, 9 İtalyan, 6 İsviçreli, 5 Lübnanlı, 5 İngiliz, 4 Macar, 3 İrlandalı, 3 Norveçli, 3 Slovak, 2 İspanyol, 2 Faslı, 2 Polonyalı, 2 Amerikalı, 1 Türk, 1 Güney Afrikalı, 1 Arjantinli, 1 Avusturyalı, 1 Belçikalı, 1 Gambiyalı, 1 İzlandalı, 1 Rumen, 1 Rus, 1 Kanadalı, 1 Estonyalı, 1 Hollandalı, 1 İsveçli, 1 Danimarkalı, 1 Hırvat, 1 Filipinli'nin bulunduğu belirtilmişti.


  UÇAĞIN SUYA ÇAKILDIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ
  Fransa Hava Yolları Genel Müdürü Pierre-Henry Gourgeon, yaptığı açıklamada uçağın Brezilya ve Afrika kıyılarının tam ortasında bir noktada düştüğünü belirlediklerini bildirdi. Gourgeon, uçağın Brezilya kıyılarından yaklaşık birkaç yüz deniz mili uzakta suya çakıldığını söylemişti.

  OKYANUS ÜZERİNDE 'TURUNCU NOKTALAR' GÖRÜLMÜŞTÜ
  Brezilya hava yolları TAM'ın pilotu bu sabah, okyanus üzerinde kaybolan Air France uçağının güzargahında, yangın olduğunu düşündüğü turuncu noktalar gördüğünü bildirmişti.

  Brezilya'nın resmi haber ajansı Agencia Brasil'in haberine göre, Hava Kuvvetleri sözcüsü Jorge Amaral, "bir TAM uçağının pilotunun Air France uçağının kaybolduğu bölgede uçarken çeşitli turuncu noktalar gördüğü bilgisini aldık" demişti.

  "Pilot Brezilya'ya vardıktan sonra (Air France uçağının) kaybolduğunu öğrenmiş ve okyanustaki bu turuncu noktaların yangın olduğunu düşünmüş" diyen Amaral, bu bilginin soruşturulduğunu söyledi.
  Brezilya'dan Fransa'nın başkenti Paris'e giderken Atlas Okyanusu üzerinde kaybolan Air France uçağında 228 kişi bulunuyordu.

  Uçaktan sağ çıkan olmazsa, bunun 2001'den bu yana en büyük havacılık faciası olarak kayıtlara geçeceği belirtiliyor.

  12 kasım 2001'de Amerikan Hava Yolları uçağı New york yakınlarında düşmüş, kazada 265 kişi hayatını kaybetmişti.

  YILDIRIM ÇARPMIŞ OLABİLİR
  Air France sözcüsü, uçaktaki birkaç mekanizmanın arızalı olduğunu, bunların birleşiminin uçağın düşmesine zemin hazırladığını belirterek, uçağa yıldırım çarpmış olabileceğini söyledi. Ancak havayolu uzmanları, yıldırım çarpmasının olağan olduğunu ve tek başına uçağı düşürmeye yetmeyeceğini bildirmişti.

  Brezilya, uçağın bulunması için bir uçak ile 3 gemiyi seferber ederken, Fransa da Batı Afrika'daki bir askeri uçağını uçağın bulunması için bölgeye gönderdi. Uçaktaki 216 yolcu arasında 7 çocuk ve bir bebeğin bulunduğu açıklanmıştı.

  Air France Genel Müdürü Pierre-Henry Gourgeon, uçağın Brezilya ve Afrika kıyılarının tam ortasında bir noktada düştüğünü belirlediklerini aktardı. Gourgeon, uçağın Brezilya kıyılarından yaklaşık birkaç yüz deniz mili uzakta suya çakıldığını da kaydetmişti.

  AİR FRANCE TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK KAZA OLABİLİR
  Uçağın düştüğünün kesinleşmesi halinde, bu olay, bir A330 tipi uçağın operasyon sırasındaki ilk büyük kazası olacak. Eğer söz konusu uçaktan kurtulan olmazsa, Fransız havayolu şirketinin 75 yılık tarihindeki en büyük kaza olarak kayıtlara geçecek.

  Dünya havacılık tarihinde de 2001'den bu yanaki en büyük facia olacak. 12 Kasım 2001'de Amerikan Hava Yolları'nın uçağı New York yakınlarında düşmüş ve 265 kişi ölmüştü. Air France'a ait ilk uçak kazası, Temmuz 2000'de Paris'ten Londra'ya giden Concorde süpersonik uçağının kalkıştan hemen sonra düşmesiyle meydana gelmişti. Bu kazada, uçaktaki 109 kişi ile yerdeki 4 kişi hayatını kaybetmişti.

  UÇAKTA YAKINLARI BULUNANLAR ŞOKTA
  Atlantik üzerinde kaybolan Airbus A330 tipi yolcu uçağında bulunanların yakınları, havalimanında yolcuları karşılamak için beklerken acı haberle büyük şok yaşadı.  Brezilya'nın Rio de Janeiro havalimanından kalkan Fransa ulusal hava yolu şirketi Air France'a ait uçağın, Paris Charles de Gaule havalimanına yerel saat ile 11.00 dolayında inmesi beklenirken, uçağın kaybolduğunun açıklanması üzerine, uçaktaki yakınlarını karşılamaya gelenler şoke oldular.

  Fransa Ulaştırma Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı'nın devreye girmesi üzerine Charles de Gaule havalimanında kriz masası oluşturuldu. Yolcu yakınlarının bilgi edinmek amacıyla geldikleri havalimanına ayrıca psikolojik destek vermek üzere psikolog ve doktorların görevlendirildiği görüldü.

  Fransa'da resmi tatil olması üzerine kaybolan uçakta yakınları bulunanların bilgi almakta zorlandıkları açıklanırken, Fransa Dışişleri Bakanlığı acilen kriz masası oluşturarak, yolcu yakınları için bilgi alabilecekleri ücretsiz aranabilen bir telefon numarası yayınladı.

  Ulaştırma Bakanı Bussereau, "Ümitlerimiz tükendi cümlesiyle çaresizliğimizi ifade etmek istiyorum" dedi. Fransız uçağında yakınları bulunanların, kriz masasının oluşturulduğu salona geçişte oldukça üzgün oldukları görüldü. Yolcu yakınlarının bazılarını Fransız polis araçları getirirken bazılarının kendi imkanlarıyla geldiği belirtildi.

  Kriz masası bilgi edinme merkezi dışında uzun süre Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin gelmesini bekleyen basın mensuplarına, Cumhurbaşkanının beklenilen kapıdan girmeyip, bir başka kapıdan girerek, uçakta yakınları bulunanlarla görüşüp ayrıldığı açıklandı.


  Kaynak: Sabah

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-30-2012, 18:40
 2. Lübnan'da düşen uçağın kara kutusu açıklandı
  By "SenSiziM" in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-19-2010, 20:22
 3. Uçağın enkazı bulundu...
  By qQaRizma in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-15-2009, 11:09
 4. Kanada'ya Düşen Meteorun Parçaları Bulundu
  By LoNELy.RoaD in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-29-2008, 10:38
 5. Umutlarımın Enkazı
  By cindy in forum Edebi Yazilar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-11-2008, 01:57

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375