RTÜK Başkanı Zahid Akman, reklam konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirterek para hedefini gözeten reklamcılar yüzünden bazen reklamların çekilmez hale geldiğini savundu.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, reklam konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirterek, ''Reklamcılar ancak para hedefini gözettikleri için zaman zaman çekilmez hale gelen reklamlar izleyebiliyoruz'' dedi. Zahid Akman, Hilton Otel'de düzenlenen ''AB'ye Girerken Reklam'' konulu Türkiye Reklam Konseyi toplantılarında yaptığı konuşmada, reklam konusu gündeme geldiğinde sıkıntı yaşadığını ifade etti.

Akman, ''Reklam ve keyif almak gibi iki kavramı artık yan yana düşünemez oldum. Reklamcılarla tanışmadan önce keyifli bir adamdım, reklamcılarla tanışınca yerinde olmak istemediğim tek kişi kendim oldum'' diye konuştu. Türkiye'nin 15-16 yıllık özel yayıncılık geçmişine sahip olduğunu kaydeden Akman, bu süreçte sektörün büyük gelişmeler kaydettiğini ve reklam pastasının son 2-3 yılda artış gösterdiğini anlattı.

Akman, sektörün dünyaya açılma yolunun reklam gelirlerinin artışına bağlı olduğunu vurgulayarak, yayın sektörünü dünyada rekabet edebilir duruma getirmenin önemli olduğunu ve kendilerinin de bunun farkında olduklarını söyledi. Yayıncılık sektörüne girmek isteyen iş adamlarının belli kaygılar taşıdıklarını dile getiren Zahid Akman, bu kaygıların başında, ''yayıncılık sırasında olabilecek olumsuz bir imajın iş adamının ticari hayatını zedeleyebileceği yönündeki yaklaşım'' olduğunu bildirdi. Akman, RTÜK'ün, AB ve Avrupa Komisyonu kararları doğrultusunda çalışmalarını yürüttüğünü belirterek, bu anlamda RTÜK'ün uyum sürecini başarıyla gerçekleştirmiş önde gelen kurumlardan biri olduğunu belirtti.

-FREKANS TAHSİSİ-

RTÜK Başkanı Zahid Akman, Türkiye'nin yayıncılık sorunlarının sadece mevzuatla ilgili olmadığını ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti: ''Mevzuat konusunun ötesinde tartışmamız gereken birçok problemimiz var. Ülkemizde reklamcılık ve reklam alanında görünen sorunun kamudan kaynaklandığını düşünüyorum. Frekans tahsisinin zamanında yapılmamış olması, bu sıkıntıların en büyük nedeni. Karasal ulusal yayıncıların bir lisansa sahip olma ihtiyaçlarını yerine getirmek zorundayız. Bunu yapmadığımız sürece dünya ile rekabet etmemiz zorlaşacaktır.

Bu dönemde en kısa zamanda bu düzenlemeleri hayata geçirmek ve yayın kuruluşlarımıza karasal sayısal yayın lisansı sağlamak en büyük hedefimizdir.'' Akman, yayıncılık sektörüne yeni girenler ile 16 yıldır bu alana yatırım yapmış olanların ayrı tutulması gerektiğine de işaret ederek, ''Tabii ki yeni girenler olacaktır ama her türlü zorluğa rağmen bu sektöre yıllardır yatırım yapmış olan yayıncıların haklarını korumak da bizim görevimizdir'' dedi. Reklam müdürlerine sitemde bulunan Akman, bu konuda medya yöneticilerinden yardım beklediğini ve sorunların bu şekilde çözülebileceğine inandığını dile getirdi.

-REKLAMLAR-

RTÜK Başkanı Zahid Akman, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Reklamların içeriğini tartışırken çocukların ruh sağlığı ve aile düzeni gibi konular artık tartışılmaz. Reklam yayıncılarının izleyicilere 'ben size eğlence sunuyorum, siz de bunun karşılığında vereceğim sonsuz reklamları izlemek durumundasınız' deme hakkı yok. Reklam müdürlerinin artık bunu terk etmesi gerekiyor. Reklam konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Reklamcılar ancak para hedefini gözettikleri için zaman zaman çekilmez hale gelen reklamlar izleyebiliyoruz.

Buradan elimi uzatıyorum, reklam yayıncıları reklamları izlenebilir duruma getirip, bir süre kısıtlaması getirmelidirler.'' Akman, yayınlar içerisinde reklam sürelerinin uzun tutulmasını, sektörün yeni gelişmesi ve ekonomik durumları dikkate alınarak görmezden gelindiğini ifade ederek, ancak gelen şikayetler ve reklam pastasındaki büyümenin bu yaklaşımın doğru olmadığını ve bu konudaki taleplerin uygulanabilir olduğunu gösterdiğini anlattı. Zahid Akman, son 2 yıl içerisinde reklam pastasında ciddi bir büyüme gözlendiğini ve yaklaşık 1-1,1 milyar dolarlık bir reklam pastasının söz konusu olduğunu sözlerine ekledi.

-ÖTEKİ KONUŞMALAR-

Türkiye Reklam Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ da Türkiye'de 100'ün üzerinde tam donanımlı reklam ajansı bulunduğunu belirterek, 2005 yılında 12 bin firmanın 15 bin 500 marka tanıtımının yapıldığını ve bu rakamın 2006 yılında 14 bin firma ile 17 bin marka tanıtımı olarak gerçekleştiğini bildirdi. Fransa'da 37 bin firma ve 65 bin marka, AB'ye yeni girmiş olan Çek Cumhuriyeti'nde ise 26 bin firma ile 41 bin marka tanıtımı yapıldığını ifade eden Yalçındağ, reklam pastasındaki büyümenin aynı zamanda o ülkedeki ekonomik gidişatın bir göstergesi olduğunu söyledi.

Yalçındağ, ''Türkiye'de 3,7 milyar YTL olan sektörde beklenen 2007 hedefi, 4,3 milyar YTL'' diye konuştu. Avrupa İletişim Ajansları Birliği Direktörü Dominic Lyle de Avrupa'da 433 milyon tüketicinin ve 90 milyar avroluk bir sektörün söz konusu olduğunu belirterek, son 20 yıllık süreçte gelinen noktada, tüketicilerin artık kendilerini daha az güvende hissettiklerini ve yapılan bazı araştırmalarda tüketicilerin reklam içeriklerine olan güvensizliklerinin yüzde 70'leri bulduğunu dile getirdi.

Lyle, ayrıca AB'nin reklam sektörüyle ilgili mevzuatına da işaret ederek, bu konunun bölgesel değil, artık global bir sorun haline geldiğini, alkol, sigara, yağlı ve şekerli bazı ürünlerin tanıtımının kısıtlanmasının doğal olduğunu kaydetti.