Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin Washington temsilcisi Kubad Talabani, “Bizim Türk topraklarına girmek gibi bir niyetimiz olamaz, biz Türkiye dahil bütün komşularımızla kardeşçe ilişkiler istiyoruz” dedi.

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin lideri Mesud Barzani'nin, “Biz de Diyarbakır'a karışırız” yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Kubad Talabani, “Başkan Barzani'nin söylediği, bölgesel güçlerin, Irak'ın içişlerine müdahale etmemesi, diyalog yoluyla bütün meselelerin çözülebileceği. Türkiye'ye dostluk elini uzattık, 'oturalım, gündemimizdeki konuları konuşalım' dedik. Ne yazık ki, anlayamadığımız bir nedenden dolayı Türk yetkililer görüşme talebimizi reddetmeyi sürdürüyor” dedi.

Washington'da “Irak'ın Geleceği” konulu bir konferansa katılan Talabani, Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Talabani, “Türkiye ile kardeşçe ilişkiler istediğinizi söylüyorsunuz. Neden halen Kuzey Irak'taki PKK meselesi çözülemiyor?” yönündeki bir soruya ise “PKK probleminin halen Türkiye içinde de bulunduğu” şeklinde yanıt verdi.
Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin oğlu Kubad Talabani, “Barzani, Irak'ın işlerine karışılmamasını söyledi. Irak'ın toprak bütünlüğü iki şeritli bir yol. Irak'ın egemenliği ihlal edilirse biz ne yapacağız? Bütün komşularımızla kardeşçe ilişkiler istiyoruz. Barzani, bizim Türkiye içine gireceğimizi söylemedi. Bizim Türk topraklarına girmek gibi bir niyetimiz olamaz” diye konuştu.

Irak'ta pek çok Türk şirketi bulunduğunu ve ekonomik ilişkilerden her iki tarafın da faydalanacağını söyleyen Talabani, “Biz diyalog istiyoruz ve bu da fazla bir şey değil. Biz, Türklerin kardeşiyiz. Aramızda mesaj iletilmesi için ABD'ye ihtiyacımız yok” ifadesini kullandı.

Konferanstaki konuşmasında ise Talabani, Kerkük'ün geleceğinin belirlenmesine ilişkin bu yıl sonundan önce yapılması öngörülen referandumun ertelenmemesi gerektiği görüşünü savundu. “Türkiye'nin Kerkük'e karışmasına 'olur' dersek İran da başka bölgelere karışacak. Bunlar Irak'ın içişleri. İki yıl önce Kerkük'te durum, bugüne göre çok daha iyiydi. Gerginlik ve şiddet artmayı sürdürecek. Bu durumda referandumu ertelemek anlamsız” dedi.
Iraklı Kürtlerin Kerkük'ü, tarihi ve coğrafi olarak kendi toprakları içinde gördüğünü ve “kendi hükümetlerinin bir parçası” olarak görmek isteyeceklerini belirten Talabani, “Ama biz bunları Kerkük halkına empoze edemeyiz. Kerkük halkı kendi karar verecek” diye konuştu.

Talabani, Kerkük'te referandumun daha fazla ertelenmesi halinde gerginlik ve şiddetin daha da artacağı görüşünü savundu.

Kerkük'te demografik yapının Kürtler lehine değiştirildiği ve kente gelen Kürtlere kimlik dağıtıldığı yönündeki sözlere karşılık Talabani, Kerkük'ün ”orijinal vatandaşlarının” kim olduğuna ilişkin kayıtların çoğunun yok olduğunu kabul etti, ancak yine de bu vatandaşların tespit edilmesinin zor olmadığını ileri sürdü.

Anayasalarında Sevr Antlaşması'na gönderme bulunduğunun hatırlatılması üzerine Kubad Talabani, “Irak dışındaki topraklara ilişkin hiçbir iddiamız yok. Başkaları da bizim iç işlerimize karışmamalı. Bu iki şeritli bir cadde” yanıtını verdi.