Bush yönetiminin, Irak ve Afganistan savaşlarını yönetmek üzere oluşturulması planlanan yeni görev için, ABD'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi emekli Org. Ralston'a öneri götürdüğü, ancak Ralston'un teklifi kabul etmediği belirtiliyor.

The Washington Post gazetesi, yeni oluşturulacak göreve getirilecek kişinin doğrudan Bush'a ve onun Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley'e bağlı olmasının, Pentagon'a ve Dışişleri Bakanlığı'na talimat verme yetkisinin bulunmasının planlandığını yazdı.

Gazeteye göre, Bush yönetiminin bu görev için düşündüğü üç üst düzey emekli general arasında, NATO'nun eski Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Ralston da yer aldı.

Ralston, terörle mücadelede ABD'nin özel temsilciliği görevine geçen ağustos sonunda atanmıştı.

Washington Post, Ralston'un yanı sıra teklifin götürüldüğü emekli orgeneraller John Sheehan ve Jack Keane'in de bu görevi reddettiğini belirtti.

Ralston, gazeteye yorumda bulunmazken, Sheehan, "En temel mesele, bu adamların nereye gittiklerini bilmemeleri. Görevi kabul edip, ülser olup sonunda ayrılmaktansa baştan 'hayır, teşekkürler' dedim" diye konuştu.

Keane de kendisine teklifte bulunulduğunu doğruladı. Washington Post, Beyaz Saray'ın, bu görev için hem yetenekli, hem de istekli üst düzey emekli generaller aradığını, ancak söz konusu üç generalin teklifi reddetmesinden anlaşılacağı gibi uygun kimseyi bulmakta çok zorlandığını kaydetti.