Türkiye’ye yönelik açıklamalar ile kriz yaratan Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’ye Kürt Parlamentosu sahip çıktı.

Kürt Parlamentosu Başkan Yardımcısı Kemal Kerküki, “Bütün Kürdistan halkı, sayın Mesut Barzani’nin yanındadır. Şunu bilmek gerekiyor ki tehdit eden herkese karşı cevap vermek çok normaldir” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mesut Barzani’ye yönelik açıklamalarına tepki gösteren Kemal Kerküki, “Bir devletin başbakanının, adaba uygun bir dil kullanması, herkesin önünde konuştuklarının hududunu bilmesi gerektiğini ve başka bir ülkenin içişlerine karışmaması gerektiği”ni söyledi.

KDP’nin yakınlığı ile bilinen Peyamner Haber Ajansına göre, Kerküki “Biz saygı temelinde birimizin içişlerine karışmayacak şekilde komşu ülkeleriyle ve dünya ülkeleriyle ilişki kurmanın iyi olacağını düşünüyoruz” dedi.
Kerkük ile ilgili 140. maddesinin, Irak anayasasının bir maddesi olduğunu, Irak halkının yüzde 80’inden fazlasının anayasaya “evet” dediğini, 140. maddenin de belirlenen zamanda uygulanacağını vurgulayan Kerküki, şöyle devam etti: “Bu yüzden eminiz ki, bütün Kürdistan halkı, Irak halkı ve bütün demokrat yanlıları sayın Mesut Barzani’nin yanındadır. Tarih şuna tanıklı etti ki biz halkımıza zulüm eden herkese karşı durduk ve duruyoruz da. Şunu bilmek gerekiyor ki tehdit eden herkese karşı cevap vermek çok normaldir.”