Bir binbaşının yasadışı işlerini yaptığını öne süren hackerin iddiaları yargıda. Hackere 15 bin YTL havale edildiği ve başbakanlık gibi kritik noktalara bombalı eylem planı ortaya çıktı.
Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, jandarma görevlilerinin Yunus Harputlu'ya 3 ayrı havale ile 15 bin YTL gönderdiğini tespit etti.
TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na dilekçe veren Harputlu'nun şikayet başvurusu üzerine örgütlü suçları soruşturmakla görevli Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattı.
Çeşitli kişi ve kurumların bilgisayarlarına uzaktan kumanda sistemi ile girildiği, bilgilerin İsrailli bazı kişilere satıldığı, telefonların takibe alındığı, bilgisayar düzenekli patlayıcı hazırlandığı iddialarını ciddi bulan savcılık, askerler hakkında Genelkurmay Başkanlığı'na müzekkere yazdı.
Başsavcılık, sivil şahıslar hakkındaki suçların yeri ve niteliği açısından kendi görev alanında yer almadığı gerekçesiyle dosyayı soruşturma yapılması için Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.
Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 14 Şubat 2007 tarihli görevsizlik kararında, Harputlu'nun TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na gönderdiği dilekçedeki iddialara yer verildi. Başsavcılığın görevsizlik kararında özetlenen dilekçede Harputlu, Malatya'da bir astsubay ile uzman çavuşun yanına gelerek JİTEM'e çalışması için teklifte bulunduklarını öne sürdü. Maddi sıkıntıda olması nedeniyle teklifi kabul ettiğini söyleyen Harputlu, Elazığ Jandarma Alay Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı B.Ş.'nin kendisini yasadışı faaliyetlerde kullandığı iddiasında bulundu.

Atabeyler'le birlikte çalışıyorduk

B.Ş.'nin kendisinden 12 adet C4 bombasını bilgisayardan ikişer saniye aralıklarla patlatacak bir uzaktan kumanda sistemi kurmasını istediğini anlatan Harputlu, patlayıcıların askerî mühimmat deposundan sağlandığını ifade etti.

Dilekçede bu patlayıcıların Hakkari'de okul servisinde ve Diyarbakır'da denendiği, bombaların pişmanlık yasasından yararlanmak isteyen itirafçı teröristler tarafından yerleştirildiği aktarıldı.
Hazırladığı 12 sistemli uzaktan kumandalı patlayıcıların Başbakanlık, bakanlıklar, yargı kurumları ve lojmanlarında kullanılmasının planlandığını dile getiren Harputlu, Başbakan'a suikast hazırlığı yaptıkları ortaya çıkan Atabeyler çetesiyle de bağlantılı olduklarını anlattı.
Şemdinli'deki el bombalarının da yine itirafçı teröristler aracılığıyla temin edildiği iddia edildi. Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı, Harputlu'nun şikayet dilekçesinde yer alan iddiaları, TCK'nın kişisel verilerin kaydedilmesi, verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme, bilişim sistemine girme suçları çerçevesinde soruşturacak.