Camiye Bombalı Saldırı: 40 Ölü
Pakistan Ordusunun Bir Süredir Taliban ile Mücadele Ettiği Kuzey Batı Eyaletinde Bir Camide Patlayan Bomba 40 Kişinin Ölümüne Neden Oldu.

Pakistan ordusunun bir süredir Taliban ile mücadele ettiği kuzey batı eyaletinde bir camide patlayan bomba 40 kişinin ölümüne neden oldu. Pakistan ordusunun operasyonlarını sürdürdüğü Svat Vadisi yakınlarındaki Yukarı Dir bölgesindeki saldırı, Cuma namazı sırasında gerçekleşti. Ölü sayısının artmasından korkulan saldırıda yaralı sayısı bilinmiyor. Görgü tanıkları, namaz sırasında camiye giren intihar saldırganının üzerindeki bombayı patlattığını aktardı.

Mart ayında da yine Svat Vadisi yakınlarındaki Cemrud'daki bir cami hedef alınmış, saldırıda 50 kişi ölmüştü. Taliban, Pakistan ordusunun Svat'taki operasyonlarına misilleme olarak ülkenin farklı bölgelerinde saldırılar düzenleyeceği uyarısında bulunmuştu. Bu çerçevede, başkent İslamabad ve kuzey batı eyaletinin başkenti Peşaver'de çok sayıda eylem düzenlendi.
Pakistan'da Mayıs'ın başında başlayan Svat Vadisi operasyonlarında 1200'den fazla militan öldürüldü. Pakistan ordusu, çatışmalarda 90 askerini kaybetti.
Operasyonlar nedeniyle 2 milyonu aşkı kişi yerinden edildi. Sivillerin durumunu önceki gün yayınladığı mesajda El Kaide lideri Usame Bin Ladin de gündeme getirmiş, Pakistan ordusunun saldırılarını desteklemekle, ABD Başkanı Barack H. Obama'nın bölgede nefret tohumları ektiğini ifade etmişti. (CİHAN)