Ahmedinejad'ın Korkulu Rüyası


İran'da Cumhurbaşkanı Adaylarından Reformcu Mir Hüseyin Musevi'nin Anketlerde Yeniden Öne Geçti. Ahmedinejad, Televizyonda Musevi ile Yaptığı Tartışmada Bağırmıştı. İran'da Musevi'yi Özellikle Kadınlar Destekliyor.

İran'da Cumhurbaşkanı adaylarından reformcu Mir Hüseyin Musevi'nin anketlerde yeniden öne geçti. Ahmedinejad, televizyonda Musevi ile yaptığı tartışmada bağırmıştı. İran'da Musevi'yi özellikle kadınlar destekliyor. İngilizce yayın yapan devlet televizyonu Press TV'de yer alan anket sonuçlarına göre, halkın yüzde 54'ü Musevi'ye oy vermeyi düşünüyor.

Muhafazakar adaylardan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a olan halk desteğinin ise yüzde 35 olduğu belirtildi.
Devlet televizyonunda 3 Haziranda yayımlanan Ahmedinejad ve Musevi arasındaki tartışma programını yurt içinde 50 milyon kişinin izlediği ve tartışmanın halkın kararında etkili olduğu yorumları yapılıyor. İran genelindeki 30 eyalette daha önce yapılan anketlerde Ahmedinejad, yüzde 54,5'lik oy oranıyla ilk sırada yer almıştı. Basında yer alan haber ve yorumlarda, anket sonuçlarının gerçekliği ve geçerliliği sorgulansa da Seçim sonuçlarına ilişkin bir ipucu verdiği belirtiliyor. Reformcu Mehdi Kerrubi ile muhafazakar Muhsin Rızai'nin de aday olduğu 12 Hazirandaki seçimlerde asıl yarışın Ahmedinejad ile Musevi arasında olacağı düşünülüyor.haberler.com