Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in cumhurbaşkanlığı bütçesinden darbe planları yaptığı iddia edilen Jandarma eski Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'un başkanlığını yaptığı Atatürkçü Düşünce Derneği'ne (ADD) para yardımında bulunduğu ortaya çıktı.
Dün Yeni Şafak Gazetesi'nde yer alan bu iddialar, Cumhurbaşkanı Sezer tarafından yalanlanmadı. Sezer'in 221 bin YTL tutarında yardımda bulunduğu ADD, Başbakan R. Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıkmak amacıyla 14 Nisan'da yapılacak mitingi organiza ediyor.

ADD'nin incelenen kayıtları, Köşk seçimlerinde etkin olma arayışındaki derneğe, Sezer'in cömert davrandığını ortaya koydu. Cumhurbaşkanlığı'nın kendi bütçesinden bankalar aracılığı ile ADD'ye aktardığı para, derneğin 'gelir defteri' kayıtlarına göre toplam 221 bin 811 YTL. ADD'ye Cumhurbaşkanlığı'ndan 2006'da iki ayrı tarihte 50'şer bin YTL'den toplam 100 bin YTL aktarılmış. Kayıtlara göre, 50 bin YTL'lik ödemelerden ilki 17 Ağustos 2006, ikincisi ise 25 Aralık 2006'da yapılmış. Aktarılan paralar bu kadarla sınırlı değil. 'Gelir defteri' kayıtlarına göre, Cumhurbaşkanlığı'ndan derneğe 2000, 2002, 2004 ve 2005 yıllarında da toplam 121 milyar 811 milyon lira para aktarılmış.

Günlüklere göre Eruygur darbe heveslisi

ADD Başkanı Şener Eruygur, Nokta dergisinde yayınlanan '2004'te iki darbe atlatmışız' kapak dosyasında, 'Ayışığı' ve 'Sarıkız' isimli iki farklı darbeyi planlayan isim olarak zikrediliyor. O dönemde, jandarma genel komutanı olarak görev yapan Eruygur, dönemin Genelkurmay başkanını hiyerarşik olarak aşmak ve halihazırda Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ı engellemeye çalışmakla suçlanıyor. Dergi haberini, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'e dayandırıyordu. Emekli Orgeneral Eruygur'un başkan seçilmesinin dernek tüzüğüne aykırı gerçekleştiği ifade ediliyor.

Köşk'ten ADD yardımına açıklama yok

Görevde bulunduğu dönemde darbe planları yapmakla suçlanan emekli Orgeneral Şener Eruygur'un başında olduğu Atatürkçü Düşünce Derneği, Köşk mitingiyle gündemde. 14 Nisan'daki eyleme hazırlanan derneğe Cumhurbaşkanı Sezer'in, yüklü miktarda para yardımında bulunduğu ortaya çıktı. Dün Yeni Şafak ve Bugün gazetelerinde yer alan haberlere göre Sezer, Köşk bütçesinden ADD'ye 221 bin 811 YTL gönderdi. 'Gelir defteri'ne kaydedilen yardım konusunda Köşk'ten yalanlama gelmedi.


kaynakSezer'in bağış haberi ADD'yi kızdırdı

Cumhurbaşkanı Sezer’in ADD’ye yaptığı para yardımının Yeni Şafak ve Bugün gazetelerinde çıkması ortalığı karıştırdı. Sezer'in ADD’ye yaptığı yardımlarını açıklayan gazete haberleri yüzünden müfettişlere dava açılıyor.

Cumhurbaşkanı Sezer’in ADD’ye yaptığı para yardımının Yeni Şafak ve Bugün gazetelerinde çıkması ortalığı karıştırdı. Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Genel Sekreteri İzzet Polat Ararat, müfettiş incelemesine ilişkin belgelerin müfettişler tarafından sızdırıldığını belirterek müfettişler hakkında dava açacaklarını söyledi.

Ararat, VATAN’a yaptığı açıklamada, müfettişlerin İçişleri Bakanlığı’ndan geldiklerini söylediklerini ancak elde ettikleri bilgilerin onların aracılığıyla gazetelerde değerlendirildiğini gördüklerini belirterek şöyle dedi: “Bunları müfettişlerin sızdırdığını düşünüyoruz. Bu bilgiler başka kimsede yok. Çirkin davranış olduğunu düşünüyoruz. Müfettişlere dava açacağız.”

Neden garipseniyor

Ararat, ADD’nin kamuya yararlı dernek statüsünde bulunduğunu ve bütün cumhurbaşkanlarının kamuya yararlı derneklerine yardım ettiğini belirterek, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı’nın derneğimize verdiği paraların büyük bir kısmı yaptırmakta olduğumuz Ahmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi için harcanıyor. Bu yardımın yapılmasında garipsenecek bir şey yok ki. Bizim derneğin kamu yararına dernek olduğu yönünde Bakanlar Kurulu kararı var. Derneğimizin isminde ’Atatürkçü’ ifadesi geçiyor, ’Atatürk’ ifadesi geçmiyor ki. İsmi ’Atatürkçü Düşünce’olduğu için izne gerek yok.”

Eruygur’un seçilmesi

Eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’un dernek başkanlığına seçilmesinde usulsüzler yapıldığı iddiasına da tepki gösteren Ararat, şöyle dedi: “Bizi irticanın iktidar olmasında engel olarak gördükleri için saldırıyorlar. Önemli husus şu: bütün belgeleri veriyoruz. Bizimle ilgili haberler Yeni Şafak’ta çıkıyor. Bunlar devletin memuru mu Yeni Şafak’ın muhabiri mi?”


VATAN-haber 7
__________________