Belçika'da Türklerin Zaferi

Federal Yapılı Belçika'da Dün Yapılan Bölgesel Parlamento Seçimlerinin Resmi Olmayan İlk Sonuçlarına Göre, 6 Türk Asıllı Aday Milletvekili Oldu.

Federal yapılı Belçika'da dün yapılan bölgesel Parlamento seçimlerinin resmi olmayan ilk sonuçlarına göre, 6 Türk asıllı aday milletvekili oldu.
Seçimlere değişik bölgelerde çeşitli siyasi partilerden 30'a yakın Türk asıllı aday katıldı. Belçika'daki bölgesel parlamentolardan sadece Brüksel parlamentosunda 2 Türk milletvekili bulunuyordu. Dünkü seçimlerin ardından Brüksel'de ve Flaman kesiminde 3'er Türk asıllı milletvekili koltuk kazandı.


-BAŞÖRTÜLÜ HRİSTİYAN DEMOKRAT MİLLETVEKİLİ-

Adaylığı sürecinde Belçika basınında çeşitli haber ve tartışmalara konu olan, Valon Hristiyan Demokrat Parti (CDH) listesinde 21. sırada aday olan Türk asıllı Mahinur Özdemir, 2 bin 851 tercih oyu elde ederek, bu partinin 11. ve sonuncu milletvekili koltuğunu elde etti.
Brüksel Üniversitesinde kamu yönetimi öğrenimi gören Özdemir (27), seçimler öncesinde siyasi çevrelerde ve basında başörtüsü nedeniyle çeşitli tartışmalara konu olmuştu.
Özdemir'in Hristiyan Demokrat milletvekili olması, ülkedeki başörtüsü tartışmalarını tekrar gündeme getiriyor.

-TÜRK BAKAN TEKRAR SEÇİLDİ-

Brüksel parlamentosunda, halen Brüksel hükümeti Devlet Bakanı olan sosyalist Emir Kır, büyük oranda tercih oyu elde ederek tekrar seçildi. Bir maden işçisinin çocuğu olan, Brüksel Üniversitesinde siyasal bilgiler öğrenimi gören Emir Kır, Batı Avrupa'daki ilk Türk asıllı bakan olarak tanınıyor ve ülke çapında beğeni kazanan bir politikacı olarak siyasi arenada sürekli yükseliyor. Flaman kesiminde Sosyalist Partiden geçmişte senatörlük yapmış olan Fatma Pehlivan, aynı partiden Güler Turan ve Flaman Hristiyan Demokrat Partisinden Veli Yüksel de milletvekili olarak seçildi.haberler.com