Alman perakende devi Metro, dün iflas başvurusunda bulunan bir diğer Alman turizm ve perakende şirketi Arcandor ile birleşme planları yapıyor.

Bir Alman televizyon kanalında görüşlerini aktaran Metro'nun patronu Eckhard Cordes, yaptığı açıklamada Karstadt perakende zincirine sahip olan Arcandor ile büyük bir grup oluşturabileceklerini belirtti.
"Yeni ve büyük bir grup oluşturmak için kısa ve orta vadeli hedefimiz bulunuyor", diyen Cordes Arcandor'un bu büyük grubu birlikte oluşrutabilecek şirket olabileceğini söyledi.
Cordes'e göre olası bir birleşme gerçekleştiği takdirde, Metro, Arcandor bünyesinde bulunan rakip perakende devi Karstadt ile yeniden yapılanacak toplamda 200 olan mağaza sayısını 160'a inecek.
70 bin kişi çalışıyordu
İflas haberini alan çalışanların yıkıldığı anlar
Dünyanın en büyük turizm şirketlerinden biri olan Thomas Cook'un yüzde 52'sine sahip olduğu Alman Arcandor, dün iflas koruma başvurusunda bulunmuştu. Yaklaşık 600 milyon euroluk borcu için 650 milyon euroluk teminat arıyan şirketin borç garantisi talebi, Alman hükümeti tarafından reddedilmişti.
Dünya genelinde 70 bin kişinin çalıştığı Arcandor'dan yapılan açıklamada, iflas koruma başvurusunun perakende birimi Karstadt ve posta ile sipariş birimlerini kapsadığı, Thomas Cook'un etkilenmeyeceği belirtildi.
hürriyet