Türkiye, AB üyeliği için 40 yıla aşkın bir süredir bekletiliyor. Rusya da, Dünya Ticaret Örgütü'ne üyelik için 16 yıldır beklemede. Ama Rusya Başbakanı Putin dün noktayı koydu. Putin, Dünya Ticaret Örgütü ile devam eden süreci bir yana bırakarak, "DTÖ'ye ancak, gümrük birliği oluşturacağımız Belarus ve Kazakistan ile birlikte gireriz" açıklamasını yaptı.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Rusya, Kazakistan ve Belarus'un, DTÖ'ye üyelik için ayrı ayrı sürdürdükleri müzakerelere son verme kararı aldıklarını, bu süreci birlikte devam ettireceklerini söyledi.

KAZAKİSTAN VE BELARUS'LA GÜMRÜK BİRLİĞİ'NE GİDİYOR

Putin, Kazakistan ve Belarus başbakanları Kerim Masimov ve Sergey Sidorsky ile ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, üç ülkenin gümrük birliğine gideceklerini, DTÖ'nün ise bu birliği engellemeye çalıştığını savundu. Rusya daha önce de AB ve ABD'yi, "siyasal nedenlerle Rusya'nın DTÖ'ye üyeliğini zorlaştırmaya çalıştıklarını" ileri sürmüştü.

PUTİN'İN AÇIKLAMASI ULUSLARARASI ARENADA SÜRPRİZ OLDU

AB'nin, "Rusya'nın üyelik için bekleme süreci artık bu yıl içerisinde sona erer" açıklaması yapmasından çok uzun bir zaman geçmeden Putin'in yaptığı bu açıklama, uluslararası alanda büyük sürpriz olarak karşılandı.

Avrupa Birliğinin açıklaması, AB Komisyonu Ticaret Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton tarafından 5 gün önce yapılmıştı. Ashton'ın sözcüsü Lutz Guellner, Putin'in açıklaması üzerine üç ülke arasındaki gümrük birliğinin değişkenlerinin, "Rusya'nın müzakereleri açısından yeni bir durum ortaya çıkardığını" belirtti, AB'nin öncelikle bu yeni durum üzerinde çok dikkatli inceleme yapması gerektiğini ifade etti.
hürriyet