Meclis Başkanı Bülent Arınç Cumhurbaşkanlığı Seçimine yönelik alınan tedbirler ve seçime ilişkin izlenecek yollara yönelik açıklamalarda bulunuyor.

Arınç, üçüncü turda yeni cumhurbaşkanının Meclis aritmetiğine göre seçilebileceğini söyledi.

Meclis'te grubu bulunmayan parti liderleri bilgilendirilecek. Seçim döneminde davetiyesi olmayanlar giremeyecek. Parti grup toplantıları olmayacak. Ziyaretçi kabul edilmeyecek. Kulislere kimse alınmayacak. 16 Nisan 16 Mayıs tarihleri arasında paneller ve bazı etkinlikler yapılmayacak.

Tüm milletimize gönül rahatlığı ile söylüyorum. Kriz beklentisi içine girenler asla bunu göremeyecekler. Her türlü hazırlığımızı tamamladık. Bazı tartışmalara değinmek istiyorum.

Toplantı yeter sayısının 367 olduğu iddiasıdır.Anayasa'nın 97. maddesinde başka bir hüküm yoksa üye tam sayısını üçte biri ile toplanır. Toplantı yeter sayısının 367 olduğunu iddia etmek an azından şaşırtıcıdır.

Toplantı yeter sayısı 184'tür

Üç Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde toplantı yeter sayısı 367 olmadı. Özal, Demirel ve Sezer'de 367 aranmamıştır.

Hiç kimse hiç bir siyasetçi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kanadroğlu ağzını açıncaya kadar 367'yi dile getirmemiştir. 24 yıldır hiç kimse bunu gündeme getirmemiştir.

Anayasal bir kurum olan YÖK'ün rektörler komitesinde görüş bildirmesi kabul etmek mümkün değildir. Garipsediğimiz ve yanlış bulduğumuzu bildiririyorum. Üniversite rektörlerinin görüş açıklamasını zenginlik olarak karşılıyoruz.

YÖK bilimsel yuva olmaktan çıktı

Ancak adayların niteliklerine Meclis'in meşruiyetine müdahale ile YÖK, bilim yuvası olmaktan çıkmış ve siyaset yuvası olmuştur. Bilimsel olma ve tarafsız olmaz özelliğini kaybetmiştir. Bundan sonra YÖK'ün kararları her zaman şüpheyle karşılanacaktır.

Meclis iradesinin kabul edilmediği ortamda demokrasiden bahsedilemez. Milletimize bir kez daha sesleniyorum. Huzur ve kararlılık içinde seçimi tamamlayacağız. Meclisimiz bu onurlu görevi tamamlayacaktır.

Siyasilere bir çağrıda bulunuyorum. Son dört yıldır Meclis'in onurunu yükseltmeye çalıştık. Ülkenin saygınlığı sizlerin göstereceği tavırla orantılı olacaktır. Tarihi rolde milletvekillerine büyük görev düşmektedir.