Meclis Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan'ın muhalefetle görüşmeyecek olmasıyla ilgili diğer parti liderlerinin gösterdiği tavra sert tepki göstererek açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı konusuna ilişkin uzlaşma istediniz bu konuda gelişmeleri değerlendirmeye gelince

Ben de sayın Sezer gibi avukatlık yaptım. Ben de nacizane hukuku bilirim Ben sadece olması gerekeni söyledim. Ben şunu öğrendim Sıkılı yumrukla el sıkılmaz. Erdoğan dışındaki siyasilere şunu söylüyorum. Niye daha başlangıçta tepki gösterdiniz. Başlangıçta bize gelme dediniz. Ben yine bir araya gelmelisiniz bir araya gelinirse iyi olur dedim. ama uzlaşma olmazsa cumhurbaşkanı seçilmez diye bir yasal durum yok. Cumhurbaşkanı kanunlar çerçevesinde seçilir.

Bu iş neden mahkemede sonuçlansın. Turlar yapılacağını nerden biliyorsunuz. Başka partiler başka milletvekilleri yokmu.


Barzani'nin Türkiye aleyhine sözlerine ilişkin;:
Türkiye Irak yüzünden 10 milyarlar dolar kayba uğramıştır. Türkiye ile akrabalık bağlantıları olan insanların mağdur olmaması için kendi bütçesinden karşılamıştır. Türkiye'nin ekmeğini yemiştir.
Türkiye'nin ekmeği kursağında durmaktadır. Barzani ABD'ye güvenerek bu sözleri söylemiştir. Ama güvenmemesini tavsiye ederiz. ABD yarın burdan gidecektir ve onlar yine burda kalacaktır. Benim tavsiyem konuşmasına dikkat etsin. Sonrasında çok pişman olacaktır. Hükümet bu konuda tedbir alacaktır.