Demirel: Çankaya seçimi, 184 kişi ile başlar

12 Nisan 2007 Perşembe
Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin Anayasanın 96'ıncı maddesinin gayet açık olduğunu belirterek, "Toplantı nisabı olarak üçte bir şartı konmuştur. Bu, 184 kişidir. Ben 367 şartına katılmıyorum" dedi.
Liderlik Zirvesinde yaptığı konuşmanın ardından gündeme ilişkin soruları cevaplandıran Demirel, "Bunu siyasi manevra alanı olarak mı görüyorsunuz?" şeklindeki soru üzerine "Görmüyorum. Düşüncedir, görüştür. Bu görüşün sahiplerine de saygı duyuyorum" ddiye konuştu.
Demirel, Cumhurbaşkanı adayının hala belli olmaması konusunda ise "Belli belli, kim olduğu belli. Siz kendiniz bulun. Sizin o kadar aklınız var. Siz bunu bulursunuz çocuklar. Bilmece halletmiyor musunuz? Bu, en kolay bilmece" şeklinde konuştu.
"Sizin şahsi bir adayınız var mı?" şeklindeki soru üzerine de Demirel, şu yanıtı verdi:
"Benim istediğim şey ülkemizde cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısıyla bir tartışma olmasın. Bunu istiyorum. Ama tartışma var. Tartışma olmamasının tek şartı cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesidir. Bugünkü usul eskimiştir. Onun için de Türkiye zaten beyhude bir tartışmanın içindedir. Cumhurun başı seçilecektir. Cumhurun başını cumhur seçmeyecek, öyle mi? Cumhurun başını cumhurun seçmesi lazım. Buradaki hata, TBMM'de 354 kişiden ibaret olan bir parti kurumuna seçtirmeye kalkmanızdır. Bu yanlıştır."
Demirel, Cumhurbaşkanı olacak kişinin hangi özelliklere sahip olması gerektiğinin sorulması üzerine de, "Karar verecek olan heyet size (nasıl birisi olsun?) diye sormuyor, kararını vermiş" dedi.
"Başbakan Recep Tayip Erdoğan cumhurbaşkanı olursa buna alışır mıyız, yoksa başka şeyler olur mu?" şeklindeki soruya Demirel şu karşılığı verdi:
"Türkiye bir hukuk devleti. Türkiye'de kanunların içinde olmayan, kanunlara sığmayan hiçbir şey olmaz. Ama Türkiye'de bu kadar hoşnutsuzluk varken, bu hoşnutsuzlukların seçimle beraber biteceğini kabul etmek yanlıştır."
Demirel, Telsim'e borçlular listesinde adının bulunduğu yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de, "Benim borcum mu varmış? Kaç para?" dedi.
Borcunun 1.982 YTL olduğu belirtilince Demirel, "Cep telefonu kullanmıyorum. Benim adıma cep telefonu yoktur. Benim kimseye borcum yok. Herkese ilan ediyorum. (Bana borcun var) diyen çıksın" şeklinde konuştu.