Kaptan Pilot Öldü, Uçağı İkinci Pilot İndirdi

AMERİKAN Continental Havayolları'na ait yolcu uçağının kaptan pilotu havada ölünce uçak New York'un Newark Havalimanı'na geri dönerek indi.Bugün sabah saatlerinde New York Newark-Brüksel seferini yapmak üzere kalkan Amerikan Continental Havayolları'na ait Boeing 777 tip uçak 247 yolcusu ile havalandı. Kalkıştan bir süre sonra uçağın 61 yaşındaki mesul kaptan pilotu kokpitte sol koltukta otururken öldü. Boeing 777 tipi uçağın kumandasını hemen sağ koltukta oturan ikinci pilot aldı. ATC olarak adlandırılan hava trafik kontrol merkezi ve Continental Havayolları'nın operasyon merkezi ile görüşen ikinci pilot geri döndü.

Kokpite gelen kabin memurları, hayatını kaybeden kaptan pilotu koltuğundan indirdi. Boş olan koltuğa kokpitteki diğer ikinci pilot geçti. Türkiye saati ile 19.02'de 61 sefer sayılı uçak, New York Newark Havalimanı'na indi. Continental Havayolları'nın yaptığı açıklamada, kaptan pilotun 21 yıldır şirkette görev yaptığı, sağlık raporlarının standartlar içinde olduğu belirtildi.

KOKPİTTE ÜÇ PİLOT VARDI

Uluslararası kurallara göre, 6 saat ve üzerinde uçuş yapacak havayolları uçaklarında üç pilot görev yapıyor. Bir kaptan pilotun yanı sıra biri daha tecrübeli, 2 ikinci pilot bulunuyor. Kalkıştan sonra seyir sırasında kıdemli ikinci pilot kaptan pilotun oturduğu sol koltuğa geçebiliyor. Bu sırada kaptan pilot kokpitin hemen arkasında bulunan ekip dinlenme yerinde istirahat edebiliyor. Bu uygulama havacılıkta "cruise relief pilot" olarak adlandırılıyor.


. . . . .

Kaynak: hurriyet.com.tr