ABD 'Sivil Katliamı' İtiraf EttiABD 4 Mayıs'ta B-1 bombalarıyla Afganistan'da düzenlediği saldırıda 140 kişinin ölümüne neden olmuştu. Afgan yetkililer saldırıda sivillerin katledildiğini açıklarken, ABD operasyonda Taliban militanlarını öldürdüğünü iddia etmişti. Ancak ABD askeri yetkilileri sivil katliam yaptığını kabul etmek zorunda kaldı. ABD'li askeri yetkililer saldırıda 26 sivilin ölmüş olabileceğini açıklamak zorunda kaldı.


Amerikan askeri yetkilileri, “ABD uçaklarının 4 Mayıs'ta Afganistan'ın batısında yaptıkları bombardımanda yaklaşık 26 sivilin ölmüş olabileceğini” kabul etti.

Askeri yetkililer, “söz konusu saldırıda çok sıkı olan kurallara uyulmadığını ve bunun da sivil kayıplara yol açmış olabileceğini” kaydetti.

B-1'LER BOMBA YAĞDIRMIŞTI

Konuya ilişkin olarak uzun süreli bir araştırmadan sonra hazırlanan askeri raporda, “B-1 bombardıman uçağı tarafından yapılan saldırıda 26 sivilin öldüğünün sanıldığını, bu sayının daha fazla olabileceğinin de gözardı edilmediği” belirtildi.

Afgan yetkililerin bu saldırıyla ilgili açıklamasında 140 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilirken, ABD saldırılarındaki sivil ölümler, Kabil ile Washington arasında gerginliğe de yol açmıştı.


ABD KATLİAMI BÖYLE YAPMIŞTI______________________

hurriyet.com.tr